Návštěva Černobylu: Platí tu cestovní pojištění? - 1. díl
Zájezdy do Černobylu nabývají v posledních letech na popularitě. A zejména po loňské minisérii Černobyl z produkce HBO došlo k masivnímu nárůstu zájmu. Jak je to ale s cestovním pojištěním, když se do těchto míst vypravujete?
Černobylská havárie
Černobylská jaderná elektrárna byla postavena v 70. letech 20. století přibližně 20 km severozápadně od městečka Černobyl. Zároveň bylo v těsné blízkosti elektrárny vybudováno městečko Pripjať, kde bydleli zaměstnanci elektrárny se svými rodinami.
Následně ale došlo 26. dubna 1986 k havárii na 4. reaktorovém bloku elektrárny a obyvatelé dostali extrémně silnou dávku ozáření. Po zjištění rozsahu této havárie bylo město evakuováno a celá zóna uzavřena.
Časem pak lokalita prošla dekontaminací a někteří původní obyvatelé se na místo vrátili. A postupem času začaly i některé agentury pořádat na toto místo zájezdy.
Zájezdy nabízí řada cestovních kanceláří
Zájezd do Černobylu už dnes není nic výjimečného či nemožného. V České republice tuto možnost nabízí řada cestovních kanceláří. Jednoduše si zaplatíte zájezd a o zbytek se postará cestovní kancelář.
Často je k exkurzi do této lokality připojeno i poznávání dalších míst Ukrajiny, abyste si ze zájezdu odnesli i jiné zážitky. Výlet do Černobylu pak může trvat den či dva, a to podle zaplacené varianty.
Najít ale můžete i zájezdy čistě za účelem návštěvy Černobylu. A výjimkou nejsou ani nabídky soukromých zájezdů, kdy si celou akci namodelujete podle sebe.
Kam se v Černobylu dostanete?
Okolí elektrárny a města Pripjať je rozděleno do tří bezpečnostních zón. Nejvzdálenější je vnější zóna, která má 30 km a na vlastní riziko se do ní mohou vracet původní obyvatelé. Někteří této možnosti skutečně využili a aktuálně v této oblasti žije několik set obyvatel. Následuje vnitřní zóna, která má 10 km. Poslední zónou je samotné město Pripjať a jaderná elektrárna. Do Pripjati a samotné elektrárny mají přístup její pracovníci, zaměstnanci černobylské zóny a vědci.
Samotný zájezd vás pak v závislosti na jeho náročnosti a podrobnosti může vzít do všech tří zón, včetně návštěvy stále funkční části elektrárny. Do zóny Pripjať a k samotné elektrárně se ale pochopitelně dostanete velmi omezeně.
Jaká jsou rizika?
Exkurze by vám oficiálně neměla nijak poškodit zdraví a neměla by vám hrozit žádná újma. Pokud si zaplatíte variantu i s návštěvou elektrárny, tedy v samotném centru havárie, budete se pohybovat i v silně zamořené oblasti. Agentury tam ale pobyt omezují jen na nutné minimum, aby riziko co nejvíce eliminovali.
Nebudete muset mít ani ochrannou kombinézu či roušku, postačí vám oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy, a uzavřená obuv. Ty jsou povinné.
Co budete k cestě potřebovat?
Už jsme zmínili, že k samotné exkurzi budete potřebovat kalhoty s dlouhými nohavicemi, vršek s dlouhými rukávy a uzavřenou obuv. Kromě toho ale nic speciálního nepotřebujete. Samozřejmostí je platný pas, ale vízum si zařizovat nemusíte. Pokud budete na Ukrajině méně než 90 dnů, vízum nepotřebujete. Stejně tak nepotřebujete ani potvrzení o vaší zdravotní způsobilosti.
Mějte ale na paměti, že exkurzí do Černobylu se nesmí účastnit osoby mladší 18 let a ani těhotné či kojící ženy. Pro ně je riziko neúměrně vyšší a žádná agentura jej nepodstoupí.
Před cestou si pak už jen sjednáte cestovní pojištění. A tady nastává ona otázka, jak to s cestovním pojištěním je, když jedete do takto zamořené oblasti.
V následujícím článku si přiblížíme, jak se pojišťovny staví k cestě do Černobylu z hlediska poskytnutí pojistného plnění, pokud se vám tam něco stane.