Jedinou ochranou kola před krádeží je pojištění

Každý den se v ČR ukradne v průměru 11 kol. Zkušení zloději překonají i důmyslné zámky, nejčastěji kola mizí z uzamčených budov. Jedinou jistotou je pojištění. A krádež není jediné riziko, které cyklistům hrozí – hodí se i úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti, když někoho srazíte. Poradíme, jak si kolo i sebe komplexně pojistit.

Proč si pojistit kolo proti krádeži

Podle údajů Policie ČR je odcizeno kolem 4 tisíc jízdních kol ročně. Do této statistiky se však počítají pouze škody nad 10 tisíc Kč, nižší částky se nepovažují za trestný čin krádeže, ale pouze za přestupek. Reálný počet ukradených kol je tak ještě mnohem vyšší.

Nejvíce kol mizí v letních měsících, a to v Praze. Přitom se nejedná pouze o krádeže přímo na ulici – více jak polovina kol je odcizena při vloupání do objektu. Nejčastěji se kola kradou ze sklepů a koláren bytových domů, méně často z garáží rodinných domů a zahrad, zcela výjimečně z balkonů.

V roce 2024 bylo odcizeno 3 971 jízdních kol a elektrokol, což znamená mírný pokles oproti předchozímu roku. O něco klesla také celková výše škody.

Rozhodně to ale není důvod si oddechnout. Průměrná výše škody totiž přesáhla 31 tisíc Kč, v Praze dokonce 45 tisíc Kč. A zhoršila se i objasněnost krádeží – policii se podařilo vyřešit jen 30 % případů, v Praze pouhých 10 %. Většina cyklistů se tak se svým kolem už nikdy neshledá.

Přitom pořízení nového kola dnes není levná záležitost:

  • kvalitní jízdní kolo začíná na 20–30 tisících Kč,

  • elektrokola běžně stojí 60–120 tisíc Kč,

  • prémiové modely atakují hranici 200 tisíc Kč.

Bez pojištění jízdního kola tak ztráta nebo poškození zabolí každého cyklonadšence.

Jak funguje pojištění kola proti krádeži

Pojištění kola může mít dvě formy – kolo si pojistíte v rámci pojištění domácnosti nebo samostatně. Každý typ pojištění má své výhody i limity. Rozdíl mezi nimi je hlavně v rozsahu krytí.

Ať si ale pojištění jízdního kola sjednáte jakýmkoliv způsobem, měli byste si dát pozor na nejčastější výluky:

  • Aby se jednalo o krádež, musí být kolo zamčené. Zloděj musí překonat překážku, ať už v podobě zamčených dveří nebo zámku přímo na kole.

  • Pokud pojišťovna nabízí krytí odcizení z auta nebo nosiče, obvykle stanovuje výluku na krádež v noci (od 22:00 do 6:00).

  • Krádež musíte nahlásit na policii – pojišťovna bude požadovat policejní protokol.


Zaregistrujte své kolo do databáze CEREK

Jedná se o registr, kde se evidují jízdní kola pod výrobním číslem. Díky tomu je snadné kolo jednoznačně identifikovat a ověřit jeho majitele. Registrací do CEREK ztěžujete zloději přeprodej kola, a tak se zvyšuje pravděpodobnost, že se vám kolo vrátí. S registrem pracuje Policie ČR, Městská policie i soukromé bezpečnostní agentury.

Pojištění kola jako součást pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti kryje kolo jako součást movitého majetku. Stejně jako si v rámci domácnosti pojistíte spotřebiče, nábytek nebo oblečení, pojistíte si i kolo a další sportovní vybavení.

Obvykle to má ale jeden háček – pojištění se na kolo plně vztahuje pouze v případě, že se nachází přímo v domě (v bytových nebo nebytových prostorech). Jakmile ho ukládáte do samostatně stojící garáže nebo přístřešku, musíte si dát pozor na zvláštní limity, které se vztahují na vedlejší stavby.

A jak je to v případě, že bydlíte v bytě a kolo ukládáte do společné kolárny? I tady narazíte na omezení zvláštním limitem. Navíc pojišťovny vyžadují, aby bylo kolo uzamčené k pevné překážce (např. stavební součásti), jinak vám škodu neproplatí.

Čím dražší kolo, tím vyšší pojistku si musíte sjednat

Při pojištění domácnosti musíte do pojistného limitu započítat všechny své věci. A takové pořízení elektrokola za 90 tisíc může s pojistnou částkou pěkně zamávat. Proto nezapomeňte smlouvu aktualizovat a uschovejte si veškeré účtenky.

To, kolik vám pojišťovna proplatí, závisí nejen na pojistné částce, ale také na použitém zabezpečení. Pokud máte na domovních dveřích jen obyčejný zámek, celkem získáte nanejvýš desítky tisíc korun. Jestli si chcete domácnost pojistit na vyšší částku, budete muset pořídit alespoň zámek s bezpečnostní vložkou, případně i elektronické a další zabezpečení.

Typické podmínky pojištění domácnosti

  • Platí jen při krádeži z uzamčených prostor.

  • Výše plnění se odvíjí od typu zámku a dalšího zabezpečení.

  • Plnění u vedlejších budov nebo společných prostor bývá omezené zvláštním limitem.

  • U kol uložených mimo domov (na ulici, na nosiči auta) je krytí omezené nebo žádné.

Která pojišťovna vám nejvýhodněji pojistí domácnost včetně kola?

To snadno zjistíte v našem online srovnávači. Porovnejte si na jednom místě podmínky od několika pojišťoven a vyberte si tu nejvýhodnější.

Speciální pojištění jízdního kola

Hledáte pojištění, které se o vaše kolo postará nejen ve chvílích, kdy je zaparkované v garáži? Pak si musíte sjednat speciální pojištění kola nebo sportovního vybavení. To vám obvykle pokryje i krádež kola na ulici nebo z nosiče auta. Navíc se často vztahuje i na poškození při dopravní nehodě nebo přímo při sportovní aktivitě.

Ani v tomto případě se to samozřejmě neobejde bez omezení. Většinou se jedná o připojištění k pojištění domácnosti a nemůžete si ho sjednat samostatně. Pojištěná kola musíte ve smlouvě přesně specifikovat. A opět platí podmínka zabezpečení – když kolo jen zaparkujete do stojanu před obchodem bez uzamčení, máte smůlu.

Typické podmínky speciálního pojištění kol

  • Vztahuje se na odcizení, poškození nebo zničení kola.

  • Kryje škody nejen v ČR, ale i v Evropě nebo dokonce po celém světě.

  • Plnění poskytne také za poškození vzniklé při přepravě nebo nehodě.

  • Pojistné limity si můžete zvolit individuálně podle hodnoty kola.

Které pojišťovny nabízí pojištění kola

PojišťovnaProduktPojistné limitySpoluúčastSjednání

Kooperativa

pojištění sportovní výbavy FIT

30–250 000 Kč

10 %, minimálně 1 000 Kč

samostatné

Generali Česká pojišťovna

pojištění Aktiv

10–100 000 Kč

0–10 000 Kč

samostatné

Direct

Pojištění kol

až 100 000 Kč

1 000 Kč

k pojištění domácnosti

Allianz

připojištění Věci v autě, v ubytovacích zařízeních a odložené na místě k tomu určeném

dle smlouvy

dle smlouvy

k pojištění domácnosti

ERV

Pojištění kol a elektrokol

jakákoliv částka

10 % z ceny kola (minimálně 1 000 Kč),

20 % při

poškození či zničení kola nehodou

v partnerských prodejnách při koupi nového kola

UNIQA

Pojištění kola

v místě bydliště do výše celkové pojistné částky, mimo domov 10–20 000 Kč, případně individuální připojištění až 200 000 Kč

dle smlouvy

k pojištění domácnosti automaticky v balíčku PLUS nebo EXTRA

Zdroj: pojistné podmínky pojišťoven k 19. 6. 2025


Sjednejte si cykloasistenci a buďte na výletech bez obav

Některé pojišťovny na pohodlí cyklistů opravdu myslí, a tak nabízí i možnost sjednání cykloasistence. Ta funguje podobně jako u auta – zajistí opravu porouchaného kola na místě nebo vás odveze i s kolem domů (obvykle do 50 km). Cykloasistenci nabízí například Kooperativa, Allianz nebo ČSOB Pojišťovna.

Úrazové pojištění pro cyklisty

Kromě krádeže kola by si cyklisté měli zajistit i ochranu vlastního zdraví. Nejčastější úrazy na kole zahrnují:

  • zlomeniny zápěstí a klíční kosti,

  • otřesy mozku a úrazy hlavy

  • tržné rány, pohmožděniny, poranění kolen a ramen.



Úrazy vznikají při pádech v terénu, časté jsou i kolize s autem či jinými cyklisty a chodci. I zdánlivě banální poranění se může špatně hojit a z vážnějšího karambolu si můžete odnést trvalé následky. V obou případech vám pomůže úrazové pojištění.

Co kryje úrazové pojištění

Kvalitní úrazové pojištění pro cyklisty zahrnuje:

  • trvalé následky úrazu,

  • denní odškodné po dobu léčby a hospitalizace,

  • smrt následkem úrazu.



Úrazové pojištění by vám rozhodně nemělo chybět, pokud jezdíte na kole často a v náročném terénu. Naprostou nezbytností je také v případech, kdy jsou na vašem příjmu závislí blízcí – pak ho kombinujte s komplexní životní pojistkou.

S pojištěním nečekejte, až bude pozdě

Životní pojistka vás chrání nejen ve chvílích, kdy se vám stane úraz. Většina případů invalidity vzniká kvůli nemoci. A ta může potkat každého – i když nesportujete. S našimi specialisty si nastavíte pojištění tak, aby vás opravdu chránilo.

Pojištění odpovědnosti pro cyklisty

Nehoda s chodcem, srážka s autem, poškozené cizí kolo – v takových případech se hodí pojištění odpovědnosti. Běžně si ho sjednáte v rámci pojištění domácnosti.

S čím pomůže pojištění odpovědnosti:

  • zaplatí škodu na cizím majetku,

  • uhradí léčebné náklady, pokud někoho zraníte,

  • obvykle kryje i škody způsobené ostatními členy domácnosti – dětmi i mazlíčky.

Povinné ručení na elektrokolo? Zatím jen pro elektrokoloběžky

Možná jste zaznamenali novou povinnost sjednat si pojištění odpovědnosti z provozu vozidla i na některá elektrovozítka. Můžete si oddechnout – elektrokol se povinné ručení netýká, protože za jejich hlavní pohon se považuje šlapání.

Povinné ručení se ale vztahuje například na elektrokoloběžky, segwaye a další vozidla s maximální konstrukční rychlostí nad 25 km/h, nebo hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h.

tipy-pro-bezpecnou-jizdu-PC-grafika


Cestovní pojištění a pojištění kola na dovolené

Chystáte se na cyklodovolenou? Opět vám nesmí chybět kvalitní pojistka. Většina pojištění kol sjednaných samostatně – např. pojištění FIT od Kooperativy nebo pojištění Aktiv od Generali České pojišťovny – platí po celé Evropě, a tak s ním můžete bez obav vyrazit i na dovolenou. Raději si to ale u své pojišťovny ověřte.

Další možností je přidat si pojištění kola k cestovnímu pojištění. Tuto možnost nabízí třeba ČPP v rámci připojištění Léto Plus, které kryje:

  • škody na sportovním vybavení do 35 000 Kč,

  • servis do 3 500 Kč,

  • půjčení náhradního vybavení s limitem 500 Kč/den, max. 5 000 Kč,

  • nevyužitou dovolenou kvůli úrazu nebo hospitalizaci s limitem 800 Kč/den, max. 8 000 Kč.



Samozřejmě můžete využít také pojištění zavazadel k cestovnímu pojištění. U něj si však dejte pozor na dostatečné limity, a to nejen na celkový limit, ale i limit na jednu věc. Ten stanovuje například Slavia pojišťovna, Union, UNIQA nebo AXA Assistance. Naopak vysoké pojistné limity na zavazadla najdete u Allianz či Direct pojišťovny.

Půjčení kola a jeho pojištění

Jestli plánujete půjčení kola na dovolené, nejlépe si vybírejte takové půjčovny, které rovnou nabízí i pojistku. To platí hlavně pro elektrokola, kde se prodraží poškození i odcizení. Pojištění elektrokola proti krádeži je často nutné sjednat zvlášť.

Na vypůjčené věci se obvykle vztahuje také pojištění odpovědnosti, které máte zahrnuté v pojištění domácnosti. Opět ale platí, že podmínky se u jednotlivých pojišťoven liší – proto si pozorně přečtěte smlouvu a ověřte si platnost pojištění po celé Evropě nebo světě.

Cestovní pojištění a připojištění na rizikový sport

Ani u zahraniční cyklodovolené nezapomínejte na své zdraví. Základem je cestovní pojištění s dostatečnými limity na léčebné výlohy. A pokud plánujete víc než jen pohodové projížďky, přidejte připojištění rizikových sportů – hlavně u MTB a sjezdů na trailech.

Na veřejné zdravotní pojištění nespoléhejte, ani když vyrážíte jen k našim sousedům na Slovensko nebo do Rakouska. Sice vám pokryje akutní ošetření, ale pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních. Neproplatí záchranu horskou službou ani převoz zpět do ČR.


Cestovní pojištění do 2 minut? Zařídíme!

Vyhledejte si nejvýhodnější cestovní pojištění s naší online kalkulačkou. Rychle, jednoduše a z pohodlí domova.

7 chytrých kroků, jak si pojistit kolo a být v klidu

  1. Sjednejte si pojištění proti krádeži – buď samostatně, nebo v rámci pojištění domácnosti.

  2. Zabezpečte kolo pořádným zámkem, případně přidejte i GPS lokátor.

  3. Zaregistrujte kolo do databáze CEREK – usnadní dohledání kradeného kola a zvýší šanci na vrácení.

  4. Uschovejte si účtenky a zapište si výrobní číslo kola.

  5. Vyfoťte, jakým způsobem kolo zabezpečujete. Bude se to hodit při řešení pojistné události.

  6. Sjednejte si pojištění odpovědnosti – pokryje škody, které způsobíte ostatním.

  7. Chraňte své zdraví – sjednejte si úrazové pojištění a do zahraničí také cestovní pojištění.



Co si z článku odnést

  • Kola se nejčastěji kradou ze sklepů a koláren, v letních měsících pak zamčená na ulici – pojištění proti krádeži je základ.

  • Pojištění domácnosti má své limity – pro drahá kola a elektrokola se může vyplatit speciální pojistka.

  • Úrazové pojištění poskytne krytí, když vám kvůli úrazu na kole vypadne příjem.

  • Pojištění odpovědnosti se hodí, když na kole srazíte někoho jiného.

  • Na cyklodovolenou si sjednejte cestovní pojištění, které chrání vaše zdraví a přidejte pojištění zavazadel nebo speciální připojištění sportovního vybavení.


Nejčastější dotazy

Kolik stojí pojištění kola?

Jak pojistit kolo proti krádeži?

Jak pojistit elektrokoloběžku?

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Děti skáčou do jezera
    30. června 2025|Jana Březinová
    Pojištění dětí na letní tábory: Jak na pojistku proti úrazu, krádeži i zrušení pobytu

    Letní tábory jsou pro děti zážitkem, ale pro rodiče představují spíš stres a nejistotu. Co když dítě těsně před odjezdem onemocní? Co když si zlomí nohu hned první den? A kryje tábor vůbec nějaké pojištění?Letní tábory jsou pro děti zážitkem, ale pro rodiče představují spíš stres a nejistotu. Co když dítě těsně před odjezdem onemocní? Co když si zlomí nohu hned první den? A kryje tábor vůbec nějaké pojištění?

  • otevrena-hala-nadrazi
    24. června 2025|Jana Březinová
    Pojištění zavazadel na cestu letadlem: Vyplatí se vůbec?

    Na letištích po celém světě se ztratí nebo poškodí přes 5 milionů zavazadel ročně. Přesto většina lidí netuší, jak funguje kompenzace aerolinek, ani pojištění zavazadel. Pokud nechcete, aby se vysněná dovolená proměnila v noční můru, čtěte, jak správně postupovat a na co si dát pozor.

  • skupinka žáků
    16. června 2025|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro školy: Za děti nesou odpovědnost učitelé

    Školní výuku občas zpestří zajímavá exkurze, výlet, lyžařský výcvik nebo jiné aktivity mimo budovu školy. Vybočení ze školního stereotypu ale mohou zkomplikovat nemoci, úrazy či poškození cizího majetku. Kdo odpovídá za žáky na výletě nebo úraz ve škole a jak funguje cestovní pojištění pro skupiny?

  • 15. května 2025|Jana Březinová
    8 nejlépe hodnocených kempů v ČR aneb Kam vyrazit na dovolenou pod stan

    Máme pro vás přehled nejlepších kempů v ČR – od pohodových areálů u vody, přes kempy s animačním programem, až po stylové srubové vesničky. Ať už plánujete dovolenou s rodinou, partou přátel nebo se psem, získáte tu inspiraci, kam pod stan.

  • muž v obleku na letišti
    24. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění na cesty do zahraničí: Co musí obsahovat

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • angola-politicka-mapa
    17. dubna 2025|ePojisteni
    Rizikové země pro cestování – kde zjistit aktuální informace

    Řada destinací svou lokalitou či prostředím láká k návštěvě, ale ne každá je k tomu vhodná. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. Podívejme se, kde se dají zjistit aktuální informace. Kdy je dobré se doporučeními ministerstva řídit a kdy můžete cestu tzv. risknout?

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • nocni-istambul
    07. března 2025|Petr Pohůdka
    Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

    Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?