epojisteni logo
blg-srt-spz

Co dělat, když vám ukradnou registrační značku?

28. 2. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Krádež či ztrátu registračních značek nikdy nepřehlížejte a neignorujete. Jízda bez registračních značek je totiž hodnocena jako závažný přestupek a kromě finanční pokuty ve výši 5 000 až 10 000 Kč, vám může hrozit zákaz řízení na dobu 6 až 12 měsíců. 

Proč se kradou registrační značky?

Důvody pro krádež jsou zpravidla malicherné. Většinou jde o krádeže ze škodolibosti nebo legrácky podnapilých skupinek jdoucí k ránu z hospody. Občas se s ukradenou SPZ pokusí nějaký zloděj zdarma natankovat, ujet od čerpací stanice a ukradené RZ zahodí do nejbližšího příkopu. 

Pokud se vám něco podobného stane a před odjezdem do práce, na nákup nebo na výlet zjistíte, že vám chybí registrační značka či značky, měli jste prostě smůlu. Bohužel vás čeká nepříjemné administrativní kolečko bez auta. S autem bez obou registračních značek nesmíte nikam jet. Nepokoušejte se ani značku namalovat na papír a dát ji na zadní okno vozidla.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Krádež registrační značky a legislativa

§ 125c odst. zákona č. 361/2000 Sb., zákon o silničním provozu: 

„Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích řídí vozidlo, na němž v rozporu s jiným právním předpisem není umístěna tabulka státní poznávací značky.“

„Za přestupek se uloží pokuta od 5 000 Kč do 10 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a) bodu 1.“

„Zákaz činnosti se uloží na dobu od šesti měsíců do jednoho roku za přestupek podle odstavce 1 písm. a)."

Krádež registrační značky je nutné oznámit policii

S vozidlem bez viditelných registračních značek nesmíte jezdit na silnicích. Předtím, než si vyrazíte pro nové registrační značky na příslušný úřad, jste povinní krádež co nejdříve po zjištění krádeže nahlásit Policii ČR. Nahlášení krádeže není v tomto případě dobrovolná možnost, ale povinnost. 

Po nahlášení krádeže RZ nesmíte s vozidlem vyjet, dokud vám úřad nevystaví nové registrační značky. Nové registrační značky vydá magistrát nebo obecní úřad s rozšířenou působností na základě podání žádosti a uhrazení správního poplatku ve výši 450 Kč (200 Kč za 1 tabulku + 50 Kč správní poplatek). U motocyklů činí poplatek 250 Kč. Sebou je nutné mít osobní doklady, osvědčení o registraci vozidla, technický průkaz a v případě krádeže i oznámení Policie ČR.

Úřad vám vystaví úplně nové značky, takže krádež i ztrátu je nutné oznámit také pojišťovně, u níž máte sjednané odpovědnostní pojištění známé jako povinné ručení, aby vám poslala novou zelenou kartu s aktualizovanými údaji.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Ztrátu registrační značky stačí nahlásit na úřadu

Pokud jste značku ztratili, například během jízdy, není nutné nahlásit na Policii ČR, ale stačí podat oznámení na magistrátu nebo obecním úřadu s rozšířenou působností, kde se značky vydávají. Úřad ztracenou značku zaeviduje, a poté ji označí jako neplatnou. Jakmile ztrátu značky zjistíte, nesmíte s vozidlem dále pokračovat v jízdě.

Ochrana registrační před krádeží

Do běžného držáku lze registrační značku pouze zacvaknout. Stejně snadno ji lze vyndat. Zakoupit si lze speciální držáky, které umožňují registrační značku upevnit pomocí šroubů. Šrouby přitom nesmí zakrývat písmena, číslice ani další známky.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Sdílet článek

Související články

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.