epojisteni logo
dalnice-aktualita

Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

30. 6. 2024
|
Délka čtení: 7 min.

Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

Kolik stojí dálniční známka

Dálniční známky obvykle přichází v několika variantách, které se liší délkou platnosti. V České republice se v roce 2024 prodávají 4 typy dálničních známek pro osobní automobily:

  • jednodenní (200 Kč),
  • 10denní (270 Kč),
  • 30denní (430 Kč),
  • roční (2 300 Kč).


Typy dálničních známek i jejich ceny se napříč evropskými zeměmi značně liší. Jakou částku si při cestě do zahraničí připravit?

Evropa: Cena dálniční známky 2024

Dálniční známka Bulharsko

víkendová: 9 leva (cca 115 Kč), týdenní: 13 leva (166 Kč), měsíční: 27 leva (345 Kč), čtvrtletní: 48 leva (614 Kč), roční: 87 leva (1 112 Kč)

Dálniční známka Bělorusko

15denní: 18 eur, 30denní: 28 eur, roční: 96 eur

Dálniční známka Maďarsko

jednodenní: 5 150 forintů (cca 327 Kč), 10denní: 6 400 forintů (406 Kč), měsíční: 10 360 forintů (657 Kč), roční: 57 260 forintů (3 632 Kč)

Dálniční známka Moldavsko

týdenní: 4 eura, 15denní: 8 eur, 30denní: 16 eur, 90denní: 45 eur, 180denní: 85 eur, roční: 180 eur

jednodenní: 8,60 eur, 10denní: 11,50 eur, dvouměsíční: 28,90 eur, roční: 96,40 eur

Dálniční známka Rumunsko

jednodenní: 12,44 lei (cca 63 Kč), 10denní: 16,42 lei (83 Kč), 30denní: 26,38 lei (133 Kč), 60denní: 41,80 lei (210 Kč), roční: 139,34 lei (701 Kč)

jednodenní (od srpna 2024): 5,40 eur, 10denní: 12 eur, 30denní: 17 eur, roční (s platností od 1. ledna)/roční na 365 dní (od zvoleného dne): 60 eur

Dálniční známka Slovinsko

týdenní: 16 eur, měsíční: 32 eur, roční: 117,50 eur

Dálniční známka Švýcarsko

celoroční: 40 švýcarských franků (cca 1 035 Kč)

Země s dálničním mýtným

V řadě evropských zemí nejsou využívané dálniční známky, ale mýtné. Uživatel dálnic poté platí poplatek za každý průjezd. K vybírání mýtného slouží brány postavené na vybraných úsecích dálnice. Poplatek obvykle můžete zaplatit hotově i kartou. Některé státy vám umožní mýtné uhradit také elektronicky (přes web či mobilní aplikaci).

Evropské země s dálničním mýtným

Dálnice M6, M25, některé mosty a tunely

Dálnice A1

Vybrané úseky dálnice A1

Úsek dálnice A1 a tunel Sozina

Všechny dálnice, vybrané mosty a tunely

Všechny dálnice

Vybrané úseky dálnic, některé mosty a tunely

Všechny dálnice a některé tunely

Vybrané úseky dálnic, některé mosty a tunely

Vybrané úseky dálnic A1, A2 a A4

Všechny dálnice a některé mosty

Většina dálnic, vybrané mosty a tunely

Severní Makedonie

Vybrané úseky dálnic A1, A2 a A4

Srbsko

Všechny dálnice

Většina dálnic a vybrané tunely

Většina dálnic, vybrané mosty a tunely

Země bez dálničních poplatků

V Evropě se najde také dost zemí, kde je užívání dálnic pro řidiče osobních automobilů zdarma. Nemusí to automaticky znamenat kompletní absenci dálničních poplatků – někde se mýtné vztahuje například jen na řidiče vozidel nad 3,5 tuny (Belgie, Estonsko). Další poplatky se mohou pojit s průjezdem tunelů či přejezdem mostů.

Ve kterých zemích je jízda po dálnicích pro osobní automobily zdarma?


Věděli jste?

Povinné ručení vám podle zákona platí ve všech zemích Evropského hospodářského prostoru a dalších převážně evropských státech. Kompletní seznam zemí, v nichž je povinné ručení platné, najdete na zadní straně zelené karty. U havarijního pojištění si musíte zkontrolovat smluvní podmínky – každá pojišťovna si územní platnost určuje sama.

Kde koupit dálniční známku

Možností, kde koupit dálniční známku, máte v jednotlivých zemích většinou více. V České republice byla v roce 2021 zavedena elektronická dálniční známka. Na sklo tedy nelepíte papírový kupon, dálniční známku zakoupíte jen v elektronické podobě. Nejrychleji tak učiníte na webových stránkách edalnice.cz. Pokud dálniční známku nechcete zakoupit na uvedeném e-shopu, můžete si ji zajistit ještě na pobočkách České pošty a čerpacích stanicích EuroOil. Poslední alternativou jsou samoobslužné kiosky, které najdete zejména poblíž hraničních přechodů.

Elektronické dálniční známky fungují i v dalších zemích. Nákup e-známky je pro cizince nejsnazším a nejpohodlnějším způsobem, jak místní dálniční poplatky uhradit. Níže uvádíme přehled oficiálních webových stránek, kde dálniční známky pro jednotlivé státy zakoupíte. Weby lze vždy přepnout do angličtiny a dalších jazyků.



V některých zemích (například ve Švýcarsku či Rakousku) byla na rozdíl od ČR paralelně s elektronickou známkou zachována i její tištěná verze. Obvykle ji pořídíte na hraničních přechodech nebo tamních čerpacích stanicích. Pokud ale při dovolené autem spoléháte na nákup papírového kuponu, raději si před cestou ověřte, že ho v dané zemi stále nabízí. Obecně se od nich spíše upouští.


Věděli jste, že..

Povinné ručení se na krádež vozidla nevztahuje – v ČR ani v zahraničí.

Pokud chcete své vozidlo chránit před odcizením, musíte si sjednat havarijní pojištění. Nejvýhodnější nabídku si během několika minut vyhledáte v naší online kalkulačce.

Jak zjistím platnost dálniční známky

Potřebujete ověřit platnost dálniční známky? V případě elektronických vinět je kontrola velmi jednoduchá. Stačí navštívit oficiální web, kde jste dálniční známku zakoupili. Na stránkách můžete kromě nákupu provést i ověření platnosti dálniční známky. Do systému zadáte jen stát registrace vozidla a SPZ. Po odeslání požadavku se okamžitě dozvíte, jestli má auto platnou dálniční známku a případně do kdy.

Například na oficiálním e-shopu s dálničními známkami pro Českou republiku edalnice.cz najdete tlačítko „Ověřit platnost“ hned v horní části webové stránky. Podobně si na příslušných webech dalších zemí (uvedených výše) ověříte platnost dálniční známky v zahraničí.

Jak se kontrolují dálniční známky

Pokud si myslíte, že s nástupem elektronických dálničních známek je snazší povinnost obejít a za dálnice neplatit, je to přesně naopak. Celý systém je navržený tak, aby byl neplatič rychle odhalen a pokutován. Kontrola dálniční známky probíhá několika způsoby. Základ tvoří stacionární kamery umístěné přímo na dálnicích. Policie a Celní správa ČR se k nim mohou připojit na dálku, například prostřednictvím tabletu.

Kamery snímají SPZ projíždějících vozidel. Systém napojený na kamery u nich automaticky kontroluje platnost dálniční známky. Pokud je zaznamenán průjezd vozidla, které podle systému dálniční známku nemá, jsou o tom policisté či celníci na připojeném zařízení okamžitě informováni. Hlídka v terénu tak může neplatiče zastavit a udělit mu pokutu. Kromě stacionárních kamer využívá policie a celní správa ke kontrole dálničních známek také mobilní kamery umístěné ve vozech hlídek. Podobným způsobem je platnost dálničních známek kontrolována i v dalších evropských zemích s elektronickou vinětou.

Pokuta za jízdu bez dálniční známky

Jízda bez dálniční známky se vám rozhodně nevyplatí. V České republice vám může být udělena bloková pokuta až 5 000 Kč. Za tuto částku byste si při aktuálních cenách pořídili dálniční známku na dva roky. Ve správním řízení se pokuta za jízdu bez dálniční známky může vyšplhat až na 20 000 Kč. Ani v okolních zemích nejsou pokuty zrovna nízké. V Rakousku zaplatíte 120 eur, na Slovensku 100–500 eur.


Do zahraničí s dálniční známkou i cestovním pojištěním

Před cestou do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Ochrání vás před nečekanými výdaji za lékařské ošetření. Pokryje vám ale také ztrátu zavazadel nebo pojištění storna zájezdu či ubytování.

Jak odstranit známku

Starosti s odstraněním dálniční známky vám u elektronické varianty pochopitelně odpadají. Pokud jste ale v zahraničí pořídili papírový kupon, mohou vám přijít vhod tipy, jak se pevně přilepené dálniční známky zbavit.

Nejsnazší je využití škrabky určené přímo k odstranění dálničních známek. Zakoupíte ji online nebo se dá stále sehnat na některých čerpacích stanicích. Poměrně efektivní alternativou je škrabka na čištění sklokeramické desky. Odlepování známky půjde rychleji, když ji nejprve nahřejete (například fénem). Zbytků lepidla se poté zbavíte za pomoci obyčejného lihu.

Potíže s odstraňováním kuponu si můžete ušetřit již při jeho vylepování. Známku snáze odlepíte, když ji před umístěním na sklo několikrát přiložíte k oblečení nebo jiné látce. Jemné chloupky sníží přilnavost lepidla. Nejjednodušším řešením těchto problémů je ale sázka na elektronickou dálniční známku.

Sdílet článek

Související články

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 21. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?

  • autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene
    06. srpna 2024|Jana Březinová
    Jak nejlépe pojistit firemní vozidla

    Máte ve firmě několik vozidel? Na jejich pojištění výrazně ušetříte, když si sjednáte flotilové pojištění. Jak přesně funguje a co ovlivňuje jeho cenu?

  • spolujizda
    01. srpna 2024|Jana Březinová
    Havarijní pojištění a pojistné podmínky – na co si dát pozor

    Než si sjednáte havarijní pojištění, měli byste si důkladně přečíst pojistné podmínky. Jinak můžete být zklamání, že pojišťovna nezaplatila všechny škody podle vašich očekávání. V čem bývá nejčastěji háček?

  • zena-prace-notebook-postel
    31. července 2024|Jana Březinová
    Ušetřete aktualizací havarijního pojištění

    Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.

  • modré autíčko jedoucí dolů po mincích
    29. července 2024|Jana Březinová
    Jak získat slevy na havarijní pojištění

    Existuje několik způsobů, jak ušetřit na havarijním pojištění – nadstandardní zabezpečení vozu, kombinace několika pojištění nebo nižší roční nájezd. Zjistěte všechny možnosti a uspořte tisíce korun ročně.

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?