letiste-letadlo-mavani

Kde jsou nejkomplikovanější přesuny na letištích? - 3. díl

17. 9. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V minulých článcích  jsme informovali o některých komplikovaných přestupech na letištích a o tom, jak samotné přestupy probíhají. V dnešním článku se zaměříme na možnost během dlouhých přestupů i opustit letiště.

Můžete při přestupu mimo letiště?

Lovci levných letenek se často ve snaze získat letenku co nejlevněji dostávají do situace, že jejich přestupy jsou opravdu dlouhé, jde například o 18 hodin letu výměnou za ušetřených třeba 5000 Kč. Pokud máte na letišti dlouhý přestup, můžete za určitých podmínek letiště opustit a využít čas k navštívení dané země.

Musíte však splňovat vízové povinnosti a včas se musíte vrátit na letiště, abyste prošli všemi kontrolami a svůj let stihli.

Některá letiště se s tímto chováním turistů setkávala tak často, že začala pořádat bezplatné prohlídky po daném městě. Využít je můžete například v Singapuru, Kataru, Istanbulu, Taiwanu a na dalších letištích. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Neorganizovaná Bombaj

Komplikovaný přestup vás může potkat také na letišti v indické Bombaji. Letiště se dlouhodobě potýká s poměrně nefunkční organizací, které ještě znásobují už tak dlouhé fronty. Letiště sice má k dispozici koordinátory, kteří vás v případě potřeby navedou, ale i ti působí občas zmateně a může se vám stát, že fronta, ve které zrovna budete stát, se několikrát přesune, než se dostanete k cíli.

Velice časté jsou tu také opakované kontroly cestovních dokladů a palubových lístků.  Vlivem této silné administrativní zátěže a neefektivní organizace se tak cestující nezřídka potýkají s tím, že i v rámci jednoho letiště stráví přestupem přes 4 hodiny.

Letiště Charles de Gaulle

Co do složitosti přestupu nebývá chválené ani pařížské letiště Charles de Gaulle. Jde o druhé největší letiště v Evropě a řada cestovatelů označuje přestup na tomto letišti za svůj nejhorší zážitek.

Samo letiště je totiž koncipované poměrně složitě, a ačkoli má pouze 3 terminály, všechny jsou od sebe odděleny a není možné mezi nimi navzájem přecházet. Terminál 1 má navíc několik ramen, které z něj vybíhají a terminál 2 zase řadu bloků. Jeden blok terminálu 2 je navíc oddělen od všech terminálů a stojí samostatně. Dopravit se tam proto musíte shuttle busem. To samé platí, pokud budete přejíždět z nebo na terminál 3.

Fronty v Pekingu

Náročnější přestup vás může potkat i v Pekingu.  Vzhledem ke své velikosti jsou na letišti fronty “ve dne v noci” a i pokud budete přestupovat ve 3 ráno, počítejte s frontami i na hodinu. Výhodu v tomto mají Číňané, pro které někdy jsou vyhrazeny speciální přepážky. Ostatní cestující si bohužel musí vystát dlouhou frontu.

Komplikované je letiště i svou rozlohou.  I pokud tu svou cestu končíte, musíte nasednout na bezplatný vláček a nechat se přepravit do několik kilometrů vzdálené budovy, kde se teprve vydávají zavazadla.

A nepříjemný může být i fakt, že při znovuodbavení se odbavují cestující podle toho, s jakou leteckou společností letí, nikoli podle svého letu. Ve frontě tak čekáte s lidmi, kteří jsou například před vámi, ale na rozdíl od vás jim to neletí už na hodinu, ale třeba až za tři hodiny.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • angola-politicka-mapa
    24. dubna 2025|ePojisteni
    Rizikové země pro cestování | Kde zjistit aktuální informace

    Řada destinací svou lokalitou či prostředím láká k návštěvě, ale ne každá je k tomu vhodná. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. Podívejme se, kde se dají zjistit aktuální informace. Kdy je dobré se doporučeními ministerstva řídit a kdy můžete cestu tzv. risknout?

  • muž v obleku na letišti
    24. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění na cesty do zahraničí | Co musí obsahovat?

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.fallback mark

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • nocni-istambul
    07. března 2025|Petr Pohůdka
    Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

    Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?

  • ceske-lazne
    06. března 2025|Petr Pohůdka
    Nejlepší lázně v ČR: Kde skvěle zrelaxujete?

    Trápí vás zdravotní potíže nebo si potřebujete jednoduše jen odpočinout? Pak jste jistě zvažovali návštěvu českých lázní. Které lázně v ČR patří k těm nejoblíbenějším a na jaké procedury se specializují?

  • 21. února 2025|Jana Březinová
    Kam na hory na Slovensku

    Přemýšlíte, kam vyrazit letos v zimě za pořádnou lyžovačkou na Slovensku? Ať už jste rodina s dětmi, parta kamarádů, nebo ostřílení profíci na lyžích či snowboardu, věříme, že si z našich tipů vyberete. Slovenské hory nabízí zajímavý kompromis mezi českými kopečky a alpskými velikány.

  • dovolena-v-zime-za-teplem
    17. února 2025|Jana Březinová
    Dovolená v Karibiku – jak se na ni připravit

    Už léta tajně sníte o dovolené v Karibiku? Proměňte svůj velký sen v reálný zážitek a naplánujte si dovolenou na Kubě, Bahamách, Barbadosu, Jamajce či jiném karibském ostrově. Máme pro vás praktické tipy, jak si užít Karibik bez starostí.

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    10. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.