epojisteni logo
dve-zeny-letiste

Kde jsou nejkomplikovanější přesuny na letištích? - 1. díl

5. 8. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Do čím vzdálenější destinace cestujete, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že na své cestě budete muset absolvovat alespoň jedno mezipřistání.

Řada leteckých společností sice nabízí přímé lety z Prahy do velmi vzdálených destinací, ale není to pravidlem. Namátkou například Delta Air Line provozují přímý let z Prahy do New Yorku na letiště JFK a s Hainan Airline se podíváte z Prahy přímo do čínského Pekingu. I z těchto letišť se pak ale můžete vydat do dalších destinací a může vám tak sloužit jen jako přestupní letiště.

A pokud budete cestovat například do jihoamerického Peru, na Mauricius či na Srí Lanku, přímou linku budete z České republiky hledat těžko. Přestup vás tedy nemine.

Jak probíhá přestup na letišti

Na přestupu z jednoho letadla do druhého není nic složitého. Většinou už při prvním odbavení dostanete do ruky všechny palubové lístky na navazující lety.  Při přestupu tak pouze opustíte jedno letadlo a na odletové tabuli si ověříte, u jaké brány je přistaveno vaše navazující letadlo. Tato informace se většinou objevuje až hodinu před odletem, ale u některých letů se může objevit i několik hodin předem.

Může samozřejmě dojít i k situaci, kdy všechny palubové lístky nedostanete. Pak se vám přestup trochu komplikuje. Při přestupu si musíte zajít na tzv. tranzitní přepážku a na ní si o další palubové lístky požádat. 

Pokud už znáte bránu, ke které je vaše navazující letadlo přistaveno, vydejte se po směrových tabulích.

Někdy ale při přestupu můžete narazit na zdlouhavou byrokracii, složitý systém samotného letiště a další překážky.

Dubai

Pokud poletíte například na Srí Lanku či do Japonska, jednou z leteckých společností, která tyto trasy obsluhuje, je Emirates. A ty létají právě přes Dubai.

Letiště v Dubaji je komplikované tím, že se skládá ze 3 terminálů. Terminály 1 a 3 jsou mezi sebou propojeny a můžete se pěšky dostat z jednoho terminálu do druhého.  Může vám to ale zabrat i 20 minut chůze, a tak si řada cestujících zkracuje cestu bezplatným vláčkem, který mezi těmito terminály pendluje.

Terminál 2 je ale od dvou výše uvedených oddělen přistávací a vzletovou dráhou letadel. Dostanete se do něj pouze shuttle busem, který jede přibližně 15 minut z konkrétního odjezdového stanoviště.  Najít odjezdové stanoviště ale nemusí být jednoduché. Letiště se navíc v letošním roce rekonstruovalo a řada ukazatelů neplatila. Ukazatele byly také často nastaveny tak, že se po čase začnete motat v kruhu. Na letišti se ale pohybuje řada zaměstnanců a policistů, kteří vždy ochotně poradí, kudy se máte vydat.

Pokud máte garantovaný přestup, činí minimální doba přestupu 75 minut.  Pokud garantovaný přestup nemáte, je bezpečné si přestup nastavit i na 2 hodiny.  Nezřídka se stane, že i rychlou chůzí a využitím všech prostředků vám cesta k jiné odletové bráně zabere přes 45 minut. A nikdy nevíte, jestli vám shuttle bus neujede před nosem, nebo se nepokazí něco dalšího.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Pozor na negarantované přestupy

Již jsme zmínili tzv. garantovaný a negarantovaný přestup. Na ty si při cestování dávejte pozor, bude se od nich totiž odvíjet vaše případná kompenzace při zmeškání letu.  U garantovaného přestupu platí, že pokud vám navazující letadlo uletí, například z důvodu zpoždění prvního letu, nebo proto, že se nestihnete dostat z jednoho konce letiště na druhý, musí se o vás postarat letecká společnost.

Tím se myslí, že vám musí zajistit občerstvení, přerezervovat vaši propadlou letenku na nový let do totožné destinace a případně vám musí zajistit ubytování, pokud se váš pobyt protáhne. To vše na náklady leteckého dopravce, nikoli na vaše.

Rovněž platí, že při zpoždění letu o více než 3 hodiny máte nárok na určitou formu kompenzace. Podrobně jsme se těmto tématům věnovali v článku “Zpožděný let, nestihli jste odlet?”

Tento garantovaný přestup, tedy garance toho, že pokud vše nedopadne jak má, musí se o vás letecká společnost postarat, máte v případě, že jste si letenky koupili v rámci jedné rezervace.

Naopak pokud jste si koupili dvě letenky zvlášť, dochází k tzv. negarantovanému přestupu. Tedy letíte například z Prahy do Colomba na Srí Lanku a letíte přes Dubaj nebo přes Katar. Ale koupili jste si dvě letenky nezávisle na sobě, máte dvě samostatné rezervace. V takovém případě, pokud navazující let nestihnete, padají veškeré náklady a problémy na vaši hlavu a na aerolinky se v takové situaci spolehnout bohužel nemůžete.

V následujícím článku si povíme, co se děje s vašimi zavazadly během přestupu, a také na jakých dalších letištích vás mohou potkat komplikace.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.