epojisteni logo

Jak postupovat při srážce se zvěří

20. 8. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Jak postupovat při srážce se zvěří

Každý rok pojišťovny hlásí tisíce nehod způsobených srážkou se zvěří. Průměrná výše škody se pohybuje kolem 30-40 tisíc Kč, celková škoda zahrnující náklady na opravu vozidel a navrácení zvěře do přírody však převyšuje 4,5 miliony korun. Víte, jak střetu zabránit, případně jak správně postupovat, pokud ke střetu došlo?

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Kdy riziko střetu se zvěří hrozí nejvíce?

V první řadě bychom si měli uvědomit, že v přírodě kolem nás žijí tisíce zvířat, která se nepohybují pouze na polích, lukách a v lesích. Cestu jim často zkříží silnice, kde jim hrozí velké nebezpečí. Každý rok pod koly aut zahynou stovky tisíc kusů zvěře. Nejčastěji se jedná o zajíce, srny, bažanty, kuny, lišky, jezevci, ale i kočky a psy.

Řidiči by měli jezdit opatrně po celý rok, zvířata se mohou na silnici objevit v kteroukoliv denní i roční dobu. K největšímu počtu nehod jednoznačně dochází na podzim a na jaře v období svítání a za soumraku. Zvíře je oslněno světlomety vozidla a zůstane strnule stát. Pokud je řidič nesoustředěný nebo jede příliš rychle, nemá šanci srážce zabránit. K nejvážnějším nehodám dochází v důsledku střetu se zvěří větších rozměru.

Lze srážce se zvěří zabránit?

Těžko můžeme po zvěři chtít, aby se silnicím vyhýbala. Veškerá zodpovědnost leží na bedrech řidičů, kteří by doslova měli jezdit s očima na šťopkách. Zejména v kritických místech (lesy, pastvy, rozlehlé louky) by měli sundat nohu z plynu a sledovat okolí silnic bedlivěji než jindy.

Postup při srážce se zvěří

Pokud je srážka nevyhnutelná, začněte brzdit a držte směr. Snaha o vyhnutí mívá tragické následky i pro posádku vozidla. Po srážce zavolejte Policii ČR, která zjistí vlastníka zvěře (příp. myslivecké sdružení) a její odvoz. Je-li nutné zavolejte také záchrannou službu. Nezapomeňte místo nehody důkladně zdokumentovat, sepsat výpověď  svoji a případně dalších svědků nehody.

Nikdy však nemanipulujte se zvířetem. Může být vážně zraněné, nebezpečné nebo nakažené vzteklinou. O zvíře se patřičně postará přivolaná osoba (majitel, správce honitby) na vlastní náklady. Nikdy také zvíře neodvážejte, mohli byste být obviněni z trestného činu pytláctví.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Kdo uhradí vzniklou škodu?

Jistotou je mít sjednané pojištění rizika střetu se zvěří. Standardně bývá součástí havarijního pojištění, ale lze si jej sjednat také jako připojištění v rámci povinného ručení. Má-li zvíře majitele (týká se pouze chovné zvěře, ne divoké - např. z nedalekých stájí uteče kůň a majitel je za něj zodpovědný), má poškozený právo žádat uhrazení vzniklé škody po něm.

Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?