kapesní-kradez-mobil

Jak postupovat, když vás někdo okrade v zahraničí? – 1. díl

7. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Jste na dovolené v zahraničí, ale ne vše jde podle vašeho původního plánu. Bohužel jste byli okradeni. To se může stát mnoha způsoby. Například v Brazílii se turisté velice často setkávají s loupežnými přepadeními přímo na ulici a za denního světla. Útočníci mají nezřídka i nože či střelné zbraně. Naopak v italském metru se spíše setkáte s kapesními krádežemi, kdy si možná chybějících věcí všimnete až o několik stanic dále. Výjimkou ale nebývá ani krádež věcí přímo z hotelového pokoje. Před tím průvodci varují například v zemích jako je Peru.

Odcizení důležitých věcí může v mnoha lidech vyvolat stres, paniku či zoufalství. Často pak nejsou schopni racionálně přemýšlet nebo si uspořádat myšlenky. V takovém případě je dobré mít již dopředu něco jako krizový plán a v případě, že na něj dojde, se jím jednoduše začít řídit místo zmatkování, co udělat dříve.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Co všechno vám chybí?

Ve chvíli, kdy dojde ke krádeži vašich věcí, nebo zjistíte, že vám některé věci chybí a nejspíše jste byli okradeni, si sedněte a chvilku přemýšlejte.

Projděte pečlivě své věci a sepište si seznam všeho, co vám chybí. Pokud došlo k loupežnému přepadení, budete zcela jistě vědět, co jste útočníkovi odevzdali.  U kapesní krádeže nebo vykradení hotelového pokoje ale budete muset pátrat a přemýšlet, co vám bylo odcizeno.

Na seznam napište vše, co vám chybí, i kdyby to mělo mizivou cenu.  I malá nalezená drobnost, kterou uvedete, může později policii přivést na stopu ke zbytku vašich věcí.

Odcizili vám karty? Ihned blokujte

Pokud jsou mezi ukradenými věcmi vaše platební karty, mají prioritu číslo jedna a je třeba je řešit ihned. Prioritou pro vás tedy bude karty okamžitě zablokovat.  To už se dnes dá udělat několika způsoby. Máte-li mobilní bankovnictví v chytrém telefonu, můžete karty zablokovat tam. Případně, pokud s sebou máte notebook, můžete karty zablokovat přes klasické internetové bankovnictví.

Nemáte-li ani jedno, jednoduše zavolejte do vaší banky a karty nechte zablokovat na základě telefonického hovoru. Řada bank má speciální telefonní číslo určené právě na blokaci karet, a tak je dobré si jej ještě před odjezdem na dovolenou poznamenat a nosit jej u sebe.

Platební karty můžete zablokovat i osobně na pobočce banky.  Nemusí jít nutně o vaši banku, postačí jakákoli banka, která je členem mezinárodní karetní společnosti, jejíž kartu vám odcizili. Nejčastěji to bývá Visa a Mastercard. 

Od chvíle, kdy ztrátu karet nahlásíte, nese za veškeré škody odpovědnost banka. Do doby, než krádež nahlásíte, si za veškeré škody odpovídáte sami.

Odcizili vám i telefon?

Velice nepříjemná situace pro vás nastane ve chvíli, kdy vám odcizili i mobilní telefon. V něm už dnes lidé běžně mají uložené platební karty, kterými platí přes Google Pay či Apple Pay. Nehledě na to, že bez mobilního telefonu se vám veškeré další kroky budou podnikat o to hůře.

Pokud jste bez telefonu, zkuste požádat o pomoc hotel, kde jste ubytovaní. Při troše štěstí vám poskytne telefon, takže budete moci zavolat do banky a karty zablokovat. Pokud bude mít i internetový koutek, můžete si okamžitě změnit hesla na všech účtech, na kterých jste na mobilním telefonu přihlášeni. Pokud to neuděláte, útočník vám v případě zájmu může velmi rychle ukrást vaši digitální identitu. 

V nouzi, kdy vám hotel není schopen pomoci nebo se do hotelu nemáte jak dostat, hledejte tzv. lan house. Tam mají běžně k dispozici počítače s připojením k internetu.

V následujícím článku  si povíme, jak dále postupovat, zejména kam a jak ztrátu nahlásit.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.