epojisteni logo
muz-na-cestach

Jak na dovolenou bez cestovky? 2. díl

20. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili, jak začít plánovat dovolenou bez cestovní kanceláře. Zejména fakt, že nejprve je dobré si prověřit situaci v zemích, kam se chystáte, a následně jako první koupit letenky. Nyní se podíváme, jaké kroky by měly následovat.

K půjčení auta potřebujete kreditku

Dalším krokem po koupi letenek by mělo být řešení dopravy. Některé státy mají výbornou infrastrukturu a na téměř všechna místa se dostanete veřejnou dopravou. Například Mauricius, ale i Srí Lanka, mají hustou síť autobusů, a tak se obejdete i bez půjčení vozu.

Naproti tomu například na Réunionu, který spadá pod Francii, operuje 6 různých autobusových dopravců, kteří nejsou navzájem provázaní a doprava v rámci ostrova je poměrně komplikovaná. Mnohem snazší je půjčit si auto a vybraná místa navštívit touto formou.

To vše je třeba si zjistit, než se rozhodnete, jakou formu dopravy zvolíte. Pokud si plánujete v místě dovolené půjčit auto, zarezervujte si jej co nejdříve.

Rezervace půjčení auta dopředu má řadu výhod. Můžete si zpravidla vybrat z velkého počtu aut s různými parametry. Pokud vám jde primárně o cenu, seženete takto dopředu i velice levnou variantu. Kromě toho budete vědět, že ihned po příletu na vás bude půjčené auto čekat, pouze podepíšete papíry, zaplatíte depozit a můžete odjet.

Ušetříte tím peníze i čas, kdy nebudete muset půjčení auta řešit až po příletu.

Počítejte s tím, že za půjčení auta na dovolené budete muset půjčovně dát depozit. Ten může činit i okolo 50 000 Kč a nejčastěji jej půjčovny chtějí z kreditní karty. Pokud ji nemáte, velice špatně budete půjčování vozu zařizovat. Vyplatí se proto si ji před cestou pořídit, pokud si chcete auto půjčit.

Některé půjčovny aut akceptují i debetní kartu, ale počítejte s tím, že vám na ní zablokují příslušnou částku a k odblokování dojde až například 14 dní po vrácení vozu.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

A ubytování až naposled

Až se zařízenými letenkami a vyřešenou dopravou vybírejte ubytování. I lokalita, kde budete bydlet, se totiž může lišit podle toho, jestli máte auto, nebo cestujete místní dopravou. 

V případě, že máte na místě půjčené auto, vám nebude vadit si zajet i do odlehlejší oblasti, kde mohou být krásné soukromé malé pláže, klid a ticho, ale nejezdí tam místní autobusy. A stejně tak pro vás nebude problém jet autem do několik kilometrů vzdáleného supermarketu pro jídlo.

V případě, že jste naopak odkázáni na místní dopravu, budete vybírat z míst, která nejsou daleko od zastávek autobusu. Málokoho baví chodit denně několik kilometrů na zastávku a zpět, když jede na výlet či jen na nákup. 

Totéž platí i v případě přesunů. Někteří cestovatelé netráví celou dovolenou v jednom ubytování, ale přesouvají se podle toho, která místa už navštívili, a která ne, aby to měli blíže. A někteří rádi zkouší více variant ubytování. Mnoho komplikovaných přesunů s kufrem či krosnou místní dopravou vám ale zážitek z dovolené může narušit.

Určitě neodlétejte bez zajištěného ubytování

Řada pronajímatelů uvolňuje kapacity svých ubytovacích zařízení postupně, například maximálně na měsíc dopředu. Vybírat ubytování tak můžete v podstatě do poslední chvíle.

Určitě ale necestujte na dovolenou s tím, že ubytování nemáte zajištěno. Na letišti po vás mohou chtít prokázat, že máte kde bydlet, a tak je dobré mít například vytištěný rezervační e-mail, který prokazuje, od kdy do kdy budete bydlet v jakém hotelu či jiném ubytovacím zařízení.

aplikace s ubytováním

Udělejte si inventuru očkování

Poté, co máte zajištěné letenky, dopravu na místě i ubytování, přichází na řadu očkování. V cestovatelské mluvě existuje něco, co můžeme nazvat základním souborem očkování. Označuje ta očkování, která byste měli mít v každém případě, ať cestujete kamkoli.

Mezi základní soubor očkování se řadí očkování proti žloutence typu A a B, proti tetanu, břišnímu tyfu, spalničkám, záškrtu, zarděnkám a příušnicím.

Většinu těchto očkování už pravděpodobně máte z minulosti. Před každou cestou je pak dobré provést jakousi inventuru těchto očkování s vaším lékařem. 

Podle charakteru cesty a výběru země pak možná budete potřebovat i jiná očkování. Některé africké země mají očkování proti vybraným nemocem jako podmínku vstupu do země. Například při cestě do Angoly, Nigeru, ČADu, Burundi, Guyany a Středoafrické republiky máte povinnost nechat se očkovat proti žluté zimnici. Burkina Faso navíc vyžaduje, aby toto očkování bylo platné 10 let.

Pokud pojedete do Kamerunu, musíte se kromě žluté zimnice nechat očkovat i proti obrně. Toto očkování ale naopak nesmí být více než rok staré.

Zařiďte si mezinárodní očkovací průkaz

Pokud země, do které se chystáte, nějaké očkování vyžaduje, pak ho velmi pravděpodobně bude ověřovat. To platí hlavně v případě očkování proti žluté zimnici, kterou je nutné mít zapsanou v tzv. mezinárodním očkovacím průkazu. 

Tento průkaz je tvořen dvěma dokumenty – certifikátem o platném očkování a vlastním mezinárodním očkovacím průkazem. Vystaví vám ho například v očkovacím centru, kam se před cestou půjdete nechat očkovat. Jeho vystavení může být zpoplatněno, většinou v řádech 100 – 200 Kč. Pokud budete chtít ušetřit, dá se očkovací průkaz zakoupit i zvlášť a pouze jej lékaři předložit k vyplnění.

Výhodou tohoto průkazu je, že je psaný v anglickém či francouzském jazyce, přičemž je vždy lepší, když vám jej vystaví v angličtině.. Na letišti či hraničním přechodu by tak celník neměl mít problém ověřit, co se v dokumentu píše. 

Někdy je lepší věc probrat s lékařem

Pokud si nejste jisti, jaká očkování ano a jaká ne, obraťte se na svého praktického lékaře nebo na lékaře v očkovacím centru. Ten vám dle vašeho itineráře doporučí konkrétní očkování a podle charakteru cesty doporučí možná i některá další. Často se stává, že pokud se plánujete pohybovat jen ve městech, doporučí vám lékař méně očkování, než pokud budete pobývat i na vesnicích.

Pokud budete potřebovat více očkování, je potřeba mezi nimi dělat alespoň 14 denní rozestupy. Také nesmíte být nemocní a někdy ani nachlazení, aby šlo očkování aplikovat. Někdy se tak série očkování protáhne i na několik týdnů až měsíců, s čímž je potřeba dopředu počítat.

Podrobně jsme se tématu očkování věnovali ve článku “Na kterou dovolenou je lepší se nechat před odletem očkovat?”

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Kam na lyže a snowboard v ČR

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.