Jak na dovolenou bez cestovky? 1. díl
Být vlastním pánem. Bydlet tam, kde mi to vyhovuje, zdržet se na hezkých místech tak dlouho, jak budu sama chtít. Cestovat podle momentální nálady a ne podle předem daného itineráře. Ušetřit. Nejen tyto myšlenky vedou řadu cestovatelů k tomu, že místo placení zájezdů u cestovní kanceláře zvolí vycestování na vlastní pěst.
Dovolená bez cestovní kanceláře má své kouzlo a řadu výhod. Pokud ale nepatříte mezi zkušené cestovatele, není to jen o tom si spontánně sbalit kufr a odjet. Na cestu, kde všechno závisí jen na vás, je dobré se dopředu připravit.
Představa je základ
Situace, kdy vyrazím na dovolenou, a pořádně nevím kam, přijde řadě lidí úsměvná. Když plánují dovolenou, už přece ví, kam by se rádi podívali. Pokud ale cestujete na vlastní pěst, častokrát máte v záloze varianty, kam byste se v rámci cesty třeba rádi ještě podívali, ale nevíte, jestli vám na to zbude čas či finance.
Při plánování dovolené je dobré zahrnout do plánů i ty země, u kterých máte otazník, a to právě ve smyslu, že byste tam rádi zavítali, ale nevíte, jestli to vyjde. Od těchto plánů se pak totiž odvíjí případná nutnost zařídit si víza, povinné očkování a další. Byla by škoda ke konci dovolené zjistit, že čas i finance máte, ale chybí vám povinné očkování, a tak vás do země nevpustí.
Nechystáte se do rizikové země?
Ve chvíli, kdy máte sepsané země, které byste v rámci své cesty rádi navštívili, si je prověřte. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen.
Potřebné informace vám poskytnou webové stránky Ministerstva zahraničních věcí (https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/index.html). V záložce „Cestujeme“ naleznete aktuální doporučení a varování před cestou do zahraničí.
Nemusí tam být pochopitelně uvedeny všechny státy světa. Pokud tam zemi, kterou se chystáte navštívit, nenajdete, pak v ní pravděpodobně žádné riziko nehrozí a můžete s klidným svědomím vyrazit.
I pokud tam ale danou zemi najdete, nemusí to znamenat, že si její návštěvu musíte zcela odpustit. Doporučení a varování ministerstva má několik stupňů. Například při cestě do Angoly vás ministerstvo varuje na riziko nákazy cholerou. To ale hrozí pouze ve vybraných provinciích, kde byla tato nákaza zaznamenána Světovou zdravotnickou organizací. A proti choleře také existuje velmi účinné očkování, kterým se můžete chránit. V tomto případě tedy stačí podstoupit před cestou očkování a dodržovat doporučené preventivní opatření, jako nekonzumovat kontaminovanou vodu a potraviny, pít jen balenou vodu a používat ji i na čištění zubů a pravidelně si mýt a desinfikovat ruce.
Někdy mají doporučení dokonce pouze informativní charakter, kdy vás ministerstvo upozorňuje například na to, že daná země už nevystavuje víza při vstupu do země. To znamená jediné, musíte si vízum obstarat ještě před odletem. Opět ale můžete vycestovat.
Kdy zbystřit?
I pokud ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje do dané země vycestovat, nemusí to platit plošně pro celou zemi. Typicky v Mauritánii se kvůli bezpečnostní situaci nedoporučuje cestovat do východních a severních oblastí, zejména do příhraničních zón v těchto oblastech. Zbytek země je ale bezpečný. A například na Madagaskaru se doporučuje vyhnout úseku Morondava kvůli přepadávání českých turistů. Mnohdy tedy není nutné vynechat návštěvu celé země, ale pouze konkrétní části.
V případě, že je opravdu nebezpečné do vybrané země cestovat, zvýrazní to web ministerstva zahraničních věcí varovným oranžovým rámečkem. Tak je tomu například u Venezuely. Tam se bohužel zhoršuje už tak napjatá politická a bezpečnostní situace a dochází ke střetům a manifestacím.
Druhým takovým příkladem může být Somálsko. Tam ministerstvo rovněž doporučuje vůbec nejezdit. V zemi totiž probíhají boje mezi vládními ozbrojenými silami a milicemi islamistické organizace al-Šabáb. Celá situace se už několik let vyostřuje a dochází k opakovaným teroristickým útokům. Ani tam tedy není bezpečné vycestovat.
Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve článku “Přehled rizikových zemí pro vycestování - kde zjistíte aktuální informace?”
Před cestou si proto prověřte aktuální situaci, ze které pro vás možná vyplynou nějaká omezení či další povinnosti.
V jakém pořadí zařizovat?
Případná víza, očkování a pojištění ale přijdou na řadu až později. Řada cestovatelů vám doporučí zařizovat dovolenou v následujícím pořadí. Nejprve letenky (pokud cestujete letecky), pak půjčení auta a následně ubytování. A až pak zbytek. Má to svůj důvod.
Jestliže cestujete sami na vlastní pěst, nejspíše nemáte přesně dané datum, ve kterém pojedete. Pravděpodobně máte orientační termín a máte možnost datum odletu či příletu o pár dnů posunout. Což vám hraje do karet z hlediska ceny letenek.
Často totiž i mírné posunutí termínů zlevní letenky i o několik tisíc. V tarifech leteckých společností se dá jen těžko vyznat, a běžně se vám stane, že letenka na nějaké datum stojí například 8000 Kč, ale pokud byste letěli o den dříve a vraceli se o dva dny později, zaplatíte jen 5800 Kč.
Někdo cestuje jen podle ceny letenek
Ti, kteří preferují lowcost cestování dokonce cestují jen podle levných letenek. Už zkraje roku sledují, kam se prodávají letenky levněji oproti standardu a vyhledávají chybové tarify, akční letenky či zaváděcí akce nových leteckých dopravců. A podle toho pak plánují svou dovolenou.
Tomuto trendu se rychle přizpůsobili různí podnikavci, kteří nabízí aplikace či provozují weby, jež tyto levné letenky hledají za vás. Následně vám chodí upozornění, kde se co nového vyskytlo. O takové letenky je však velký zájem a nebývá výjimkou, že už 5 minut po upozornění je vyprodáno.
Některé tyto služby jsou placené, a tak je třeba si promyslet, jestli vám stojí dávat peníze za takovou službu. Je to zkrátka náklad na víc. Na druhou stranu, pokud nejste ve vyhledávání zběhlí a nechcete zbytečně ztrácet čas, může vám taková služba usnadnit výběr.