epojisteni logo
blg-srt-benzin

Díra na silnici a rozbité auto. Víte, jak získat náhradu?

21. 6. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Díra na silnici a rozbité auto. Víte, jak získat náhradu?

České silnice jsou bohužel známy ne zrovna “jednolitým” vzhledem. Na mnoha místech jsou silnice silně záplatované a neobvyklé nejsou ani různě velké díry. Některou projedete, aniž byste ji zaregistrovali, jiná vám rovnou poškodí auto a způsobí pořádné problémy. Kdo vám škodu zaplatí? A zaplatí vám ji vůbec někdo?

Řidiči, kteří za volant usedají den co den, by mohli vyprávět. Zejména silnice nižších tříd bývají v hrozivém stavu. Výjimkou ale nejsou ani silnice první třídy a dálnice. Česko má v tomto směru značné mezery, ironicky by se dalo říci díry. Poškozené silnice a především zmiňované díry však můžou způsobit škodu na pneumatice, ráfku a v horším případě i zavěšení. Má řidič v takové situaci šanci získat náhradu škody?

Máte havarijní pojistku? Uplatněte ji

Je dobré být na takové situace připravený. Obzvláště tehdy, když se nejedná o neobvyklou věc. Pro tyto a další případy se vyplatí mít sjednané dobré havarijní pojištění. Škodu bez problémů zaplatí pojišťovna a případ je uzavřen. Jediné, co vás bude mrzet, je zaplacená spoluúčast. Samozřejmě je nutné pojišťovně pojistnou událost  nahlásit a dodat všechny podklady včetně fotodokumentace pořízené na místě. Nezapomeňte vyfotit jako škody na autě, tak i onu díru.

Horší situace nastává, nemáte-li uzavřené havarijní pojištění. V tomto případě se nabízí jiné řešení a to vymáhat náhradu škody přímo po majiteli komunikace. Toto právo mají samozřejmě všichni, a pokud nechcete “plýtvat” havarijním pojištění a máte na boj s úřady čas a nervy, jděte do toho. Ono, čím více lidí se do tohoto boje vrhne, tím spíše vyhrají a šanci budou mít i ostatní. A možná to zvýší i šanci na lepší silnice v každém kraji.

Vybojujte si náhradu škody od majitele komunikace

Za každou silnici, její provoz a stav je někdo zodpovědný. To znamená, že je povinný zaplatit škodu každému, komu vznikne škoda na jeho majetku v důsledku špatného stavu silnice. Pokud tedy o špatném stavu motoristy neinformuje předem pomocí vhodné dopravní značky. V takovém případě je motorista povinen přizpůsobit styl jízdy aktuálnímu stavu vozovky. Bohužel je to také nejlevnější způsob, jak “vyřešit” problém se silnicí bez velkých výdajů.

Došlo-li k nehodě a příslušná značka nikde, budete potřebovat důkazy a nejlépe svědky. Vyplatí se také zavolat policii a vyžádat si písemný protokol. Potřebná je důkladná fotodokumentace rozbité vozovky i poškozeného vozidla. Hodí se také nezávislý svědek, který vaše slova potvrdí. Majitelé komunikace se brání a případ velmi často končí u soudu. Zde pak bude záležet na vašich důkazních materiálech.

Smůlu budete mít nejen v případě, kdy je díra řádně označená, ale také u čerstvého poškození silnice. Pokud tedy majitel prokáže, že poškození vozovky nemohl zabránit, ani na ní upozornit, byli jste ve špatnou chvíli na špatném místě. V takovém případě vám nepomůžou ani fotky, ani nezávislý svědek, ani dobrý právník.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
    02. června 2022|ePojisteni
    Nový občanský zákoník a pojištění

    Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

    Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

    Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    20. ledna 2022|Monika Šaríková
    Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

    Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.