cyklistka

Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

15. 9. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

Základem bezpečné jízdy je přizpůsobení jízdy svým schopnostem a vnějším podmínkám, neohrožovat a neomezovat ostatní účastníky provozu. Cyklisté by také měli znát základní cyklistické desatero  předtím, než vyrazí do provozu.

Znáte cyklistické desatero?

1. Dbejte na dobrý stav a výbavu kola

Před každou jízdou zkontrolujte důležité součásti kola, zejména brzdy a světla. Při jízdě na hlavě mějte helmu, ať už je vám 15, 40 nebo 60 let, byť je nošení helmy ze zákona povinné pouze pro děti do 18 let.

2. Buďte vždy dobře vidět

Při jízdě za tmy, v noci a za snížené viditelnosti během dne mějte zapnuté světlo vpředu na kole a červené světlo vzadu na kole takzvanou blikačku. Na sobě mějte reflexní prvky, díky nimž vás řidič uvidí na více než 200 metrů. Na kole by neměly chybět ani odrazky ve výpletu předního i zadního kola.

3. Dodržujte zákaz pití alkoholu

Vyhněte se alkoholu a omamným látkám, pokud plánujete jízdu na kole. Nepatří za volant ani za řídítka.

4. Plánujte cestu dopředu

Zejména delší výlety na kole plánujte tak, abyste je vždy zvládli. Nevystavujte sebe a ostatní zbytečně rizikovým situacím. V případě únavy využijte možnost přepravy sebe i kola vlakem.

5. Sledujte okolí a předvídejte

Při jízdě sledujte provoz a okolí, neposlouchejte hudbu ze sluchátek ani nepoužívejte telefon za jízdy. S předstihem dávejte ostatním účastníkům znát, že budete odbočovat či jinak měnit směr jízdy. Vždy počítejte s tím, že chybovat mohou i ostatní.

6. Jezděte vpravo a ve skupině za sebou

Na silnici i cyklostezce jezděte zásadně vpravo. Jede-li vás více, na silnici jeďte za sebou po pravé krajnici. Vždy dodržujte bezpečný odstup od překážek. Při předjíždění dávejte pozor, abyste nevjeli do cesty za vámi jedoucího vozidla.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

7. Jezděte primárně po cyklostezkách

Využívejte jízdní pruhy, cyklostezky a jiné vymezené prostory pro cyklisty. Jízda po chodníku je zakázána  s výjimkou děti do 10 let. Jezdit se nesmí ani do protisměru jednosměrných ulic, pokud to nedovoluje značka.

8. Buďte vždy ohleduplní

Neohrožujte ani neomezujte svou jízdou ostatní cyklisty a chodce, zejména děti a osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. Vždy jezděte tak, abyste měli kolo pod kontrolou, dokázali jej rychle zastavit nebo se vyhnout nečekané překážce.

9. Dodržujte dopravní předpisy

Jako účastníci provozu jste povinni znát a dodržovat platné předpisy. Znát byste měli hlavně dopravní značky, které se bezprostředně týkají cyklistů.

10. Dávejte pozor na mrtvý úhel

Nepodjíždějte odbočující vozidla, protože vás může řidič přehlédnout kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku. Ze zvýšenou opatrností můžete předjet auto, které stojí při pravém okraji vozovky nebo se pohybuje velmi pomalu. S řidičem udržujte kontakt, abyste oba věděli, co se druhý chystá dělat.

Co dělat, když dojde ke srážce auta a cyklisty

Při kolizi cyklisty a auta je nutné zavolat záchrannou službu, je-li při nehodě někdo zraněn, případně dojde k vysoké majetkové škodě. Ze zřejmých důvodů ve větším ohrožení bývá cyklista. 

Dojde-li ke škodě na majetku či zdraví, řeší se míra zavinění. Je-li viníkem řidič vozidla, je povinen cyklistovi zaplatit vzniklou škodu a naopak. Řeší-li nehodu policie, je nutné sepsat záznam o nehodě, který by měl obsahovat přesný popis události, totožnost všech účastníků včetně svědků, jsou-li nějací. Nezbytná je i fotodokumentace. 

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?