epojisteni logo
osetreni-na-lehatku-nohy

Co je tuzemské cestovní pojištění a jak funguje?

2. 1. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Tuzemské cestovní pojištění nepatří mezi pojistné novinky, naopak existovalo dávno před koronavirem, kvůli kterému bylo značně omezeno cestování po světě. Spousta českých rodin dovolenou po dlouhých letech strávily doma v Česku. Ke slovu se tak dostalo i dosud opomíjené komerční pojištění cest v domácím prostředí.

Že jste o tuzemském cestovním pojištění letos slyšeli vůbec poprvé? Možná si říkáte, že se jedná o logický krok pojišťoven, jak alespoň zčásti nahradit pokles zisku kvůli výrazně nižší poptávce o klasické  cestovní pojištění  do zahraničí. 

To je samozřejmě pravda. Pravdou je však také to, že tuzemské cestovní pojištění mají ve své nabídce některé pojišťovny už hezkou řádku let. V letošním roce však na něj konečně přišla řada. V souvislosti s aktuálním děním na něj mnohem více upozorňují a zároveň jej vylepšují. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Standardní a tuzemské cestovní pojištění není to samé

K čemu vlastně takové komerční tuzemské cestovní pojištění slouží, když běžnou zdravotní péči máme hrazenou ze zákonného systému zdravotního pojištění? Ačkoliv se oba typy pojištění nazývají stejně cestovní pojištění, panuje mezi nimi poměrně zásadní rozdíl. 

  • Běžné cestovní pojištění je určeno pouze na cesty do zahraničí a jeho hlavním účelem je nahradit zákonné zdravotní pojištění platné v Česku. To znamená, že standardní cestovní pojištění kryje náklady vynaložené na léčbu nemoci či úrazu vzniklého v zahraničí. To, že si k základnímu balíčku lze sjednat další doplňková připojištění, už je čistě na dobrovolném rozhodnutí každého pojistníka.

  • Naproti tomu tuzemské cestovní pojištění náklady na léčbu krýt nemusí. Občan ČR má zdravotní péči hrazenou ze svého zdravotního pojištění. Úkolem tuzemského cestovního pojištění je tedy nabídnout něco navíc. Nejčastěji se jedná o úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti na cestách, havarijní pojištění vozidla či připojištění  zavazadel a sportovního vybavení.

Jakou pojistnou ochranu tuzemské cestovní pojištění nabízí

Cestovní pojištění tuzemských cest lze považovat jako nástavbu zákonného zdravotního pojištění. Za pár korun získáte nadstandardní péči o vás, vaše blízké, ale i vaše auto či drahé sportovní vybavení. Tuzemské cestovní pojištění lze sjednat jak na konkrétní dobu (například jen po dobu dovolené), tak na celý rok. 

Co vše tuzemské cestovní pojištění může obsahovat

  • Úrazové pojištění 

Nejdůležitější položku představuje úrazové pojištění. Pojistné  plnění zde představuje finanční odškodné za trvalé následky, invaliditu či úmrtí pojištěného.  Součástí plnění může být i platba za každý den strávený v nemocnici či doma v rámci léčby.

  • Pojištění rizikových sportů

Pokud  pojištěný  s oblibou vyhledává adrenalinové a rizikové sporty, je kvalitní a hlavně odpovídající pojištění nezbytností.  

  • Pojištění odpovědnosti

Způsobíte-li majetkovou či nemajetkovou škodu někomu jinému, má zákonné právo po vás požadovat odškodné. Nechcete-li jej platit ze svého, je dobré mít sjednané pojištění odpovědnosti. Mezi časté odpovědnostní škody patří například následky srážky na kolech či lyžích.

  • Pojištění zavazadel a sportovního vybavení

Máte-li drahé sportovního vybavení, určitě nestojíte o to, aby vám jej někdo ukradl, nebo poničil. Krádeže kol, lyží a jiného vybavení bohužel nejsou ojedinělé a vyplatí se mít jej pojištěné. To platí i pro ostatní zavazadla, když se celá rodina vydává na výlet, prodloužený víkend či dovolenou.

  • Pojištění storna

Zájezd od cestovní kanceláře si lze koupit i v rámci ČR. Zpravidla se jedná pouze o zajištění ubytování. Může se stát, že dovolenou budete muset nečekaně z vážných důvodů zrušit. Pokud tomu tak je, díky pojištění storna  nepřijdete o peníze, které jste již do rodinné dovolené vložili.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

  • 25. června 2024|Jana Březinová
    Dovolená se psem

    Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

  • 14. června 2024|Jana Březinová
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

  • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
    13. června 2024|Jana Březinová
    Cestovní doklady pro děti

    Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

  • 07. června 2024|Petr Pohůdka
    Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

    Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

  • cestovni-pas-mapa-sveta
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

    Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

  • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
    31. května 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

    Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.