epojisteni logo
novomanzele-koukaji-do-mapy

Cestování na vlastní pěst: Jaké výhody má cestování bez cestovky? - 1. díl

17. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Sezóna dovolených se blíží a lidé tak brzy začnou řešit, kam si letos pojedou odpočinout. A hlavně jakou formou. Jestli zvolí dovolenou zajištěnou cestovní kanceláří, nebo se někam vypraví na vlastní pěst. Dovolená, kdy vyrazíte sami na vlastní pěst, má řadu výhod. Pojďme si některé z nich přiblížit.

Výběr je čistě na vás

Takzvaný solo travel dává velký prostor pro kreativitu a plánovaní těm, kteří si chtějí s programem a organizací dovolené vyhrát. Každý detail dovolené totiž bude záviset na vás. Ať už jde o dopravu do místa určení, dopravu v cílové destinaci, styl a úroveň ubytování, formu stravy, náplň vaší dovolené apod.

Někdo rád spí pod stanem, někdo preferuje hotelový pokoj. Jiný chce bydlet v apartmánu či plně vybaveném bytě s terasou. A někoho zase lákají tzv. designové byty, které jsou laděné do určitého stylu. Pokud cestujete na vlastní pěst, můžete si vybrat ubytování podle vašich představ.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Check-in a check-out není váš problém

Příliš dlouhé čekání na check-in a po check-outu je typickým nešvarem, když cestujete s cestovní kanceláří. Ráno dorazíte do destinace v 7 hodin, přičemž ubytovat se můžete až od 14 hodin. Po celonoční cestě autobusem to potěší málokoho. A naopak v den odjezdu musíte pokoj vyklidit do 12 hodin, ale autobus vás vyzvedne až okolo 17. hodiny. Opět tedy řešíte, co s věcmi, kam uschovat kufry a jak nestrávit několik hodin čekáním a nudou na recepci. 

Pokud jedete na vlastní pěst, můžete si příjezd i odjezd upravit podle sebe.  Často je možné se i domluvit s jednotlivými ubytovacími zařízeními, pokud například v průběhu dovolené měníte ubytování, abyste někde mohli zůstat trochu déle a jinde se zase naopak ubytovat o trochu dříve.

Vlastním autem si zastavíte kdekoli

Řadu lidí při cestování autobusem stresuje pocit, že se musí přizpůsobit harmonogramu zastávek tak, jak jej nastavili řidiči autobusu. Samozřejmě už dnes ve všech dálkových autobusech nalezneme i toaletu, ale stejně tak se lidé často setkávají s tím, že jsou od jejího používání odrazováni, protože její kapacita není neomezená. Případně se může stát, že už je kapacita naplněna a není možné toaletu v autobuse používat.

Pokud vyrazíte vlastním autem, takový stres vám odpadá. Není nic snazšího, než si zastavit na pauzu a malý odpočinek tam, kde se to líbí vám a tak často, jak potřebujete. Někde třeba pauzu spojíte i s obědem či menší procházkou po daném městě, jinde zase na dálničním odpočívadle zabrousíte trochu dál do lesa, abyste alespoň chvíli neslyšeli okolní auta a užili si ticha.

Zkrátka můžete kdykoli vyhovět svým potřebám a udělat si cestování komfortnější. S tím se pojí i přespání.  Třeba do Řecka trvá cesta autem 18 hodin, autobusem ještě déle. Jede se proto i přes noc, což opět není příliš pohodlné. Ti, co jedou vlastním vozem, ale mohou na noc udělat pauzu, vyspat se buď v autě či v pěkném hotelu, a ráno pokračovat v cestě. Případně opět zastávku spojit s prohlídkou nějaké místní zajímavosti, aby měl program i kulturní přesah.

Autobusem, autem, nebo pěšky?

Další výhodou je pak možnost plánování dopravy přímo na dovolené. Někde máte variant více. Například na Mauriciu, na Srí Lance či v Japonsku se velice dobře budete dopravovat místní dopravou, a to díky její husté síti a četnosti spojů. Stejně dobře vám ale poslouží i půjčený vůz, pokud vám to vyhovuje více.

Například  na Reunionu je ale místní veřejná doprava komplikovaná. Zajišťuje i několik dopravců, kteří nejsou vzájemně provázáni a i místní vás často budou odrazovat od toho, abyste pomocí městské dopravy poznávali ostrov. Tam tedy bude půjčené auto nezbytností. A někdo si naopak rád půjčí motorku a užije si poznávání místní lokality na motorce. 

Výhled z motorky do krajiny

Varianty můžete kombinovat

Stejně tak můžete i varianty mezi sebou kombinovat. Pokud tedy jedete na dovolenou na vlastní pěst na delší dobu, můžete si prvních pár dní vzít na rozkoukání se po okolí, vydechnutí si po dlouhé cestě a odpočívat na pláži, a až pak si  půjčit auto a vyrazit poznávat okolí.

Kombinovat můžete i varianty ubytování. Zvláště pokud cestujete na několik týdnů, můžete v rámci poznávání dané země měnit ubytování co týden či dva. Poznáte různá místa i z jiného úhlu pohledu než z krátké jednodenní návštěvy a budete mít i porovnání, jak se dá v dané lokalitě bydlet. Jednou tak můžete vzít hotelový pokoj u moře, podruhé mobilehome v borovém háji a potřetí hezký apartmán v horách.

A takto si můžete “hrát” se vším.  V hotelu si užít luxusu, kdy nemusíte vařit ani umývat nádobí a jen se jdete najíst, pak si po přestěhování do mobilehomu vyzkoušíte vaření z místních surovin, případně jej budete kombinovat s návštěvou místních restaurací, čímž ochutnáte místní pochutiny. A pokud bydlíte v apartmánu v rámci domu, kde žije i hostitel, nezřídka vám nabídne i možnost, že vám uvaří on. A máte další jedinečnou možnost zjistit, jak se stravují místní.

V následujícím článku si přiblížíme další výhody, které přináší cestování na vlastní pěst.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

  • 25. června 2024|Jana Březinová
    Dovolená se psem

    Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

  • 14. června 2024|Jana Březinová
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

  • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
    13. června 2024|Jana Březinová
    Cestovní doklady pro děti

    Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

  • 07. června 2024|Petr Pohůdka
    Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

    Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

  • cestovni-pas-mapa-sveta
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

    Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

  • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
    31. května 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

    Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.