novomanzele-koukaji-do-mapy

Cestování na vlastní pěst: Jaké výhody má cestování bez cestovky? - 1. díl

17. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Sezóna dovolených se blíží a lidé tak brzy začnou řešit, kam si letos pojedou odpočinout. A hlavně jakou formou. Jestli zvolí dovolenou zajištěnou cestovní kanceláří, nebo se někam vypraví na vlastní pěst. Dovolená, kdy vyrazíte sami na vlastní pěst, má řadu výhod. Pojďme si některé z nich přiblížit.

Výběr je čistě na vás

Takzvaný solo travel dává velký prostor pro kreativitu a plánovaní těm, kteří si chtějí s programem a organizací dovolené vyhrát. Každý detail dovolené totiž bude záviset na vás. Ať už jde o dopravu do místa určení, dopravu v cílové destinaci, styl a úroveň ubytování, formu stravy, náplň vaší dovolené apod.

Někdo rád spí pod stanem, někdo preferuje hotelový pokoj. Jiný chce bydlet v apartmánu či plně vybaveném bytě s terasou. A někoho zase lákají tzv. designové byty, které jsou laděné do určitého stylu. Pokud cestujete na vlastní pěst, můžete si vybrat ubytování podle vašich představ.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Check-in a check-out není váš problém

Příliš dlouhé čekání na check-in a po check-outu je typickým nešvarem, když cestujete s cestovní kanceláří. Ráno dorazíte do destinace v 7 hodin, přičemž ubytovat se můžete až od 14 hodin. Po celonoční cestě autobusem to potěší málokoho. A naopak v den odjezdu musíte pokoj vyklidit do 12 hodin, ale autobus vás vyzvedne až okolo 17. hodiny. Opět tedy řešíte, co s věcmi, kam uschovat kufry a jak nestrávit několik hodin čekáním a nudou na recepci. 

Pokud jedete na vlastní pěst, můžete si příjezd i odjezd upravit podle sebe.  Často je možné se i domluvit s jednotlivými ubytovacími zařízeními, pokud například v průběhu dovolené měníte ubytování, abyste někde mohli zůstat trochu déle a jinde se zase naopak ubytovat o trochu dříve.

Vlastním autem si zastavíte kdekoli

Řadu lidí při cestování autobusem stresuje pocit, že se musí přizpůsobit harmonogramu zastávek tak, jak jej nastavili řidiči autobusu. Samozřejmě už dnes ve všech dálkových autobusech nalezneme i toaletu, ale stejně tak se lidé často setkávají s tím, že jsou od jejího používání odrazováni, protože její kapacita není neomezená. Případně se může stát, že už je kapacita naplněna a není možné toaletu v autobuse používat.

Pokud vyrazíte vlastním autem, takový stres vám odpadá. Není nic snazšího, než si zastavit na pauzu a malý odpočinek tam, kde se to líbí vám a tak často, jak potřebujete. Někde třeba pauzu spojíte i s obědem či menší procházkou po daném městě, jinde zase na dálničním odpočívadle zabrousíte trochu dál do lesa, abyste alespoň chvíli neslyšeli okolní auta a užili si ticha.

Zkrátka můžete kdykoli vyhovět svým potřebám a udělat si cestování komfortnější. S tím se pojí i přespání.  Třeba do Řecka trvá cesta autem 18 hodin, autobusem ještě déle. Jede se proto i přes noc, což opět není příliš pohodlné. Ti, co jedou vlastním vozem, ale mohou na noc udělat pauzu, vyspat se buď v autě či v pěkném hotelu, a ráno pokračovat v cestě. Případně opět zastávku spojit s prohlídkou nějaké místní zajímavosti, aby měl program i kulturní přesah.

Autobusem, autem, nebo pěšky?

Další výhodou je pak možnost plánování dopravy přímo na dovolené. Někde máte variant více. Například na Mauriciu, na Srí Lance či v Japonsku se velice dobře budete dopravovat místní dopravou, a to díky její husté síti a četnosti spojů. Stejně dobře vám ale poslouží i půjčený vůz, pokud vám to vyhovuje více.

Například  na Reunionu je ale místní veřejná doprava komplikovaná. Zajišťuje i několik dopravců, kteří nejsou vzájemně provázáni a i místní vás často budou odrazovat od toho, abyste pomocí městské dopravy poznávali ostrov. Tam tedy bude půjčené auto nezbytností. A někdo si naopak rád půjčí motorku a užije si poznávání místní lokality na motorce. 

Výhled z motorky do krajiny

Varianty můžete kombinovat

Stejně tak můžete i varianty mezi sebou kombinovat. Pokud tedy jedete na dovolenou na vlastní pěst na delší dobu, můžete si prvních pár dní vzít na rozkoukání se po okolí, vydechnutí si po dlouhé cestě a odpočívat na pláži, a až pak si  půjčit auto a vyrazit poznávat okolí.

Kombinovat můžete i varianty ubytování. Zvláště pokud cestujete na několik týdnů, můžete v rámci poznávání dané země měnit ubytování co týden či dva. Poznáte různá místa i z jiného úhlu pohledu než z krátké jednodenní návštěvy a budete mít i porovnání, jak se dá v dané lokalitě bydlet. Jednou tak můžete vzít hotelový pokoj u moře, podruhé mobilehome v borovém háji a potřetí hezký apartmán v horách.

A takto si můžete “hrát” se vším.  V hotelu si užít luxusu, kdy nemusíte vařit ani umývat nádobí a jen se jdete najíst, pak si po přestěhování do mobilehomu vyzkoušíte vaření z místních surovin, případně jej budete kombinovat s návštěvou místních restaurací, čímž ochutnáte místní pochutiny. A pokud bydlíte v apartmánu v rámci domu, kde žije i hostitel, nezřídka vám nabídne i možnost, že vám uvaří on. A máte další jedinečnou možnost zjistit, jak se stravují místní.

V následujícím článku si přiblížíme další výhody, které přináší cestování na vlastní pěst.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?