epojisteni logo
na-letisti-s-kufrem

Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

6. 7. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

Jak se sbalit na cestu letadlem

Pokud jste zvyklí cestovat autem, do kterého naložíte celou rodinu i půlku bytu, pak pro vás bude letecká přeprava poněkud stresující záležitostí. Co se týče zavazadel, je letecká přeprava mnohem přísnější. Nejenže mají letecké společnosti předepsané rozměry a váhy jednotlivých zavazadel, ale existuje i poměrně dlouhý seznam věcí, které si do letadla vzít nemůžete. V souvislosti se zavazadly do letadla se setkáte s pojmy příruční zavazadlo a odbavené zavazadlo. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Co je to příruční zavazadlo

Příruční nebo také kabinové zavazadlo si cestující s sebou berou na palubu letadla, kde si jej uloží pod nebo nad sedadlo. To znamená, že i po odbavení si cestující zavazadlo ponechá u sebe po celou dobu letu. Vedle příručního zavazadla je možné mít většinou ještě kabelku, kufřík, malý batůžek či brašnu s notebookem (malé příruční zavazadlo).

Kolik zaplatíte za příruční zavazadlo

Příruční zavazadlo je u většiny leteckých společností zahrnuto v základní ceně letenky. Platí to pro klasické i nízkonákladové neboli low-cost lety. Pouze ve výjimečných případech si letecká společnost účtuje poplatek. Každá aerolinka má nastavené maximální rozměry a zpravidla i maximální hmotnost příručního zavazadla.

Kontrola příručního zavazadla

Před nástupem na palubu prochází příruční zavazadlo kontrolou. Personál vás může požádat o kontrolu rozměrů vložením zavazadla do připraveného rámu. Za překročení limitů si aerolinky účtují poplatek. Následuje kontrola scannerem, někdy může být cestující požádán o otevření zavazadla. Teprve poté je možné si příruční zavazadlo odnést na palubu.

Co si můžu vzít do příručního zavazadla

Co se týče obsahu, jsou nařízení přísnější než u odbavovaného zavazadla, k němuž nemá cestující po dobu letu přístup. V příručním zavazadle nesmí obsah všech tekutin překročit 1 litr s tím, že každý obal nesmí mít objem větší než 100 ml tekutiny. Vše přitom musí být zabalené v průhledném a neprodyšném obalu. V příručním zavazadle můžete převážet také například následující:

  • Cennosti – peníze, platební karty, osobní doklady (cestovní pas),

  • Elektroniku – telefon, tablet, čtečka, notebook, kamera, fotoaparát apod.,

  • Oblečení – další vrstva pro případ zimy (mikina, bunda, svetr, šátek).

Co nesmíte mít v příručním zavazadle

  • celkový objem tekutin nad 1 litr,

  • nůžky, nože,

  • jakékoliv zbraně.

příruční zavazadlo - co si lze vzít do letadla a co je nutné odbavit

Co je odbavené zavazadlo (zapsané zavazadlo)

Odbavené zavazadlo je kontrolováno při takzvaném odbavení cestujícího, následně se odevzdává a umisťuje se do částí podpalubí určené pro převoz zavazadel. V odbaveném zavazadle se nedoporučuje převážet jakékoliv cennosti, peníze, osobní doklady, ani drahou elektroniku.

Kolik zaplatíte za odbavené zavazadlo

Na rozdíl od příručního zavazadla nemusí být odbavené zavazadlo zahrnuté v ceně letenky. To platí zejména v případě levnějších letenek a nízkonákladových letů, u nichž si aerolinky za každé zavazadlo účtují poplatek. U odbaveného zavazadla doporučujeme podmínky zjistit předem.

Co můžete mít v odbaveném zavazadle a co do něj nepatří

V odbaveném zavazadle můžete mít například tekutiny, a to včetně alkoholu, i nůžky a nože. Do odbaveného zavazadla se naopak nedoporučuje ukládat elektronika, osobní doklady, peníze, platební karty a cennosti.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Povolená hmotnost a rozměry palubních zavazadel 2024

Abyste získali lepší představu o tom, jak velké příruční zavazadlo a s jakou maximální hmotností si můžete vzít do letadla, připravili jsme pro vás přehlednou tabulku s aktuálními informacemi z června 2024.

Letecká společnostMaximální rozměry příručního zavazadlaMaximální hmotnost příručního zavazadla

Air France

55 x 35 x 25 cm

12 kg

Wizz Air

55 x 40 x 23 cm

10 kg

Smart Wings

55 x 45 x 25 cm

8 kg

Ryanair

55 x 40 x 20 cm

10 kg

Lufthansa

55 x 40 x 23 cm

8 kg

Flydubai

55 x 38 x 20 cm

7 kg

ČSA

55 x 45 x 25 cm

8 kg

British Airways

56 x 45 x 25 cm

23 kg

American Airlines

56 x 36 x 23 cm

Neomezená hmotnost

KLM

55 x 35 x 23 cm

12 kg

Easyjet

56 x 45 x 25 cm

15 kg

Eurowings

55 x 40 x 23 cm

8 kg

Turkish Airline

55 x 40 x 23 cm

8 kg

Zdroj: webové stránky leteckých společností, červen 2024

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.