epojisteni logo

Dovolená se psem

25. 6. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

Cestování v ČR a Evropě

Cestování se psem po České republice a Evropě je stále populárnější. Psy s sebou můžete vzít do mnoha hotelů, restaurací a turistických atrakcí. Pro cestování se psem po ČR nepotřebujete speciální doklady, ale je dobré si s sebou přibalit očkovací průkaz. Na dovolené se psem v Evropě musíte mít mezinárodní psí pas a další doklady od veterináře – píšeme o nich dále.

Dog-friendly ubytování najdete například na dovolena-se-psem.cz nebo cestovanisepsem.cz. Vždy informujte hotel, že se chystáte přijet se svým mazlíčkem, většinou za něj budete platit poplatek. Nesnažte se ho propašovat tajně do míst, kde není pobyt psů povolen. A i tam, kde jsou psi vítáni, se chovejte maximálně ohleduplně.

Co je potřeba k cestování se psem

  • mezinárodní pas s identifikačním číslem

  • mikročip pro ověření totožnosti zvířete

  • očkování proti vzteklině

  • osvědčení o zdravotním stavu od veterináře

  • odčervení ve vybraných zemích EU


Tato pravidla platí pro cestování se psem po EU. Pokud se chystáte do zemí mimo EU, informujte se o potřebných dokladech u svého veterináře, případně u Státní veterinární správy.

Cestovní pas zvířete

Pro cestování v rámci Evropské unie musí mít pes cestovní pas. Ten vydává veterinář a obsahuje informace o psovi, majiteli a provedených očkováních. Pokud máte čistokrevného psa, většinou vám tzv. pet pas vydá rovnou chovatel. Kolik stojí vyřízení pasu pro psa? Cenu stanovuje veterinář, ale obvykle se pohybuje kolem 1 000 Kč.


Mikročip

Mikročip slouží k ověření totožnosti psa a aplikuje ho veterinář. Od 1. ledna 2020 platí povinnost nechat očipovat všechny psy na území ČR. Očipování se provádí ještě před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu. Pro cesty do zahraničí se psem se uznává také tetování, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedené před 3. červencem 2011.

Potvrzení o očkování

Psi musí být očkováni proti vzteklině od 12 týdnů stáří. Očkování je platné 21 dní po aplikaci vakcíny nebo ode dne přeočkování, pokud byla nová dávka vakcíny podána ještě v době platnosti předchozí dávky.

Odčervení

Před cestou do Irska, Finska a na Maltu musíte svého psa také odčervit – ošetřit proti echinokokům. Aby bylo odčervení platné, musí ho veterinář provést 120 až 24 hodin před vstupem na území daného státu a zaznamenat ho do pet pasu.

Jak cestovat se psem do zahraničí

Nejjednodušší způsob, jak cestovat se psem po Evropě, je autem. Pejsek bude po celou dobu u vás, můžete kdykoliv zastavit a nechat ho proběhnout. Při cestování se psem vlakem, autobusem nebo letadlem si musíte předem zjistit, jaká pravidla dopravce pro mazlíčky platí.

Cestování vlakem bývá pro psy bezproblémové – menší plemena můžete obvykle převážet v přepravce a větší psy na vodítku s náhubkem. Do autobusu vám většinou vezmou jen psa v přepravce nebo tašce a budete ho mít na klíně po celou cestu.

A jak je to s jízdou lanovkou? Zpravidla si pejska můžete vzít s sebou, pokud má vodítko a náhubek. Psovi musíte koupit vlastní jízdenku za sníženou cenu. Například ve slovenských Tatrách vám vezmou psa téměř do všech lanovek s výjimkou té na Lomnický štít. V Rakousku se psem vyjedete např. na Dachstein.

Cestování se psem letadlem

Při cestování se psem letadlem platí různá pravidla podle velikosti zvířete a letecké společnosti. Přepravu psa je nutné hlásit s předstihem a letecké společnosti si vyhrazují právo ji odmítnout.

  • Asistenční psi cestují se svým majitelem v kabině, po dobu letu sedí na zemi mezi jeho nohama.

  • Menší psi (do 8 kg včetně přepravky) obvykle mohou cestovat v kabině.

  • Větší psi musí cestovat v zavazadlovém prostoru v přepravce.

  • Některé aerolinky akceptují i tzv. ESA (emotional support animals), ale jde spíše o výjimky v USA.

Podívejte se na pravidla největší české aerolinie Smartwings:

  • Přepravu psa je nutné nahlásit telefonicky do 48 hodin před odletem.

  • Malá plemena (do 8 kg) se přepravují v kabině letadla, cena je 75 eur. Maximální velikost přepravky je 43×30×27 cm.

  • Větší plemena (8–32 kg) se přepravují v nákladovém prostoru, cena je 150 eur. Pes musí mít dostatečně velkou přepravku, aby se v ní mohl postavit a otočit.

Cestování se psem autem

Převoz psa v autě pro vás bude nejméně stresující, protože nemusíte nikoho žádat o povolení. Tedy jen do té doby, než se autem vydáte na trajekt. Tady je opět nutné dodržovat pravidla přepravní společnosti.

Obvykle přepravce stanovuje omezený počet zvířat, která na trajektu mohou cestovat, a proto je vhodná rezervace předem. Někdy si můžete vzít psa na vodítku s náhubkem na palubu trajektu (s výjimkou restaurací), jindy ho musíte umístit do speciální klece v nákladovém prostoru. Některé společnosti nabízí i pronájem kajuty, kam smí i psi.

Zjistěte si informace o pravidlech přepravy s dostatečným předstihem. Asi nejvstřícnější dopravci v Evropě jsou Balearia (Mallorca, Menorca aj.) a Corsica Ferries (Korsika, Sardinie, Elba aj.), kteří povolují, aby byl pes s majitelem po celou dobu plavby. Na palubě najdete také venčící prostranství.

Jak přepravovat psa v autě

Předpisy pro převoz psa v autě stanovují, že musíte zvíře zajistit proti pohybu, aby neohrozilo sebe ani ostatní pasažéry. Nejbezpečnějším způsobem, jak přepravovat psa v autě, jsou přepravní boxy. Vyrábí se v různých velikostech a můžete je umístit buď do zavazadlového prostoru nebo připoutat na zadní sedačku.

Druhou možností je bezpečností pás s postrojem, kterým pejska připoutáte na zadní sedačku. Pes v autě se nesmí pohybovat na volno. Pokud máte velkého psa nebo celou smečku, můžete je umístit do zavazadlového prostoru odděleného mříží.

Tady je pár užitečných rad pro převoz psa v autě.

  • Nikdy nenechávejte zavřeného psa v autě, hrozí mu přehřátí.

  • Chraňte svůj vůz pomocí omyvatelných autopotahů pro psa. Vyrábí se na zadní sedačky i do zavazadlového prostoru.

  • Clony na okna a chladicí dečka pomůžou udržet psa v komfortní teplotě i bez klimatizace.

  • Dělejte přestávky každé 2 hodiny – dejte psovi vodu a nechte ho proběhnout.

  • Cestování se psem v autě si vyzkoušejte na kratší trase. Ne všichni psi jízdu dobře snáší – někteří trpí nevolností, jiní nesnesou odloučení v boxu.

Na co si dát pozor, než se psem vycestujete

Po Evropské unii může jedna osoba cestovat nanejvýš s pěti zvířaty. Ve psím pasu je uveden majitel, ale pokud zvíře do zahraničí doprovází někdo jiný, bude potřebovat písemnou plnou moc. Před cestou se informujte u veterináře o možných zdravotních rizicích a nařízeních v cílové destinaci i tranzitních zemích.

Zdravotní rizika pro psa v zahraničí

Kromě vztekliny a odčervení byste měli myslet i na prevenci dalších nemocí. Například při cestách do jižních států, jako je Chorvatsko, Itálie nebo Španělsko, byste psa měli ošetřit přípravkem proti larvám srdečního červa. Toto onemocnění přenáší komáři a může vést až k selhání orgánů, navíc se v pokročilém stadiu těžko léčí.

Myslet byste měli také na ochranu proti klíšťatům. Můžete použít antiparazitní obojek, spot-on pipety s aplikací za krk nebo tablety s účinností až 3 měsíce. Psa můžete také nechat očkovat proti borelióze.

Zakázaná plemena v zahraničí

V některých zemích platí zákaz chovu určitých plemen, která jsou považována za nebezpečná. Například v Chorvatsku musíte mít pro bull plemena průkaz původu, jinak s nimi do země nesmíte přicestovat. Také v Německu musíte mít k některým plemenům doklad o původu, a navíc je smíte venčit pouze na krátkém vodítku a s náhubkem – to se týká mimo jiné i dobrmanů a rotvajlerů. Podobná pravidla platí i ve Francii. Před cestou si proto raději zjistěte, zda se psem smíte do zahraničí vůbec vycestovat a za jakých podmínek.

Co sbalit psovi na cesty

  • psí pas (do zahraničí), očkovací průkaz (v ČR),

  • obojek, vodítko, náhubek,

  • voda, jídlo, pamlsky,

  • miska na vodu a jídlo,

  • pytlíky na psí exkrementy,

  • hračky,

  • pelíšek na spaní,

  • ručník na otření omytých pacek,

  • starší přehozy apod. na zakrytí nábytku v hotelu,

  • léky, které pes užívá, případně léky na nevolnost.

Pojistěte si dovolenou se psem

Na dovolenou se psem si přibalte také pojištění pro svého mazlíčka. U některých pojišťoven si ho můžete sjednat jako připojištění veterinární péče v rámci cestovního pojištění – například u pojišťovny AXA Assistance, Slavia nebo UNIQA. Pojištění psa by mělo pokrývat nejen náklady na zdravotní ošetření, ale také odpovědnost za škody způsobené zvířetem.

Do zahraničí se nechystáte, ale rádi byste si pojistili veterinární ošetření i v rámci ČR? Pak využijte tuzemské pojištění mazlíčků od PetExpert.

Než si pojištění psa na dovolenou sjednáte, věnujte pozornost pojistným podmínkám. Pojišťovny obvykle stanovují věk zvířete, na nějž se pojištění vztahuje – například UNIQA nabízí pojištění zvířat od 3 měsíců do 10 let.


Sjednejte cestovní pojištění pro sebe i svého psa

Vydejte se na dovolenou bez obav z nákladů za lékařské ošetření. S naší kalkulačkou si porovnáte nabídky od několika pojišťoven a snadno si vyberete cestovní pojištění, které ochrání vás i vašeho psa.

Kam jet na dovolenou se psem

Při výběru destinace zvažte:

  • dostupnost dog-friendly ubytování,

  • pláže, kde jsou psi povoleni,

  • turistické trasy a atrakce vhodné pro psy,

  • dostupnost veterinární péče.



Oblíbené destinace pro dovolenou se psem jsou například Chorvatsko, Itálie, Španělsko, Rakousko nebo Německo. Nicméně dovolená se psem u moře v hlavní sezóně nemusí být ideální, protože na jihu Evropy je horko a rušno. Obezřetní buďte také při cestování se psem do zemí východní Evropy (Bulharsko, Rumunsko, Turecko), kde se pohybuje velké množství toulavých psů.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Kam na lyže a snowboard v ČR

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.