AirBnB aneb sdílené bydlení: Na co si dát pozor na dovolené? - 1. díl
Při plánování dovolené na vlastní pěst hledáme i vyhovující ubytování. V dnešní době už se navíc nemusíme omezovat jen na hotely či penziony, k dispozici je v řadě destinací také mnoho variant ubytování u soukromých osob, tedy u místních.
Jedním z webů, kde takové ubytování můžete sehnat, je například AirBnB.com. Zajistit si ubytování přes takovou platformu má své výhody, ale je dobré být i obezřetný.
Jak služba funguje?
Celý projekt začal v roce 2008 v americkém Sillicon Valley. Zkratka AirBnB odkazuje na sousloví “Air bed and breakfast”, což v překladu znamená “nafukovací postel a snídaně”. Odkazuje tím na původní myšlenku projektu i původní název webu.
Z jednoduchého konceptu rezervace ubytování, kdy někde jen přespíte na provizorní nafukovací matraci, ráno se najíte a pokračujete na cestách, se ale postupem času stal výnosný byznys.
V současné době AirBnB funguje jako komunitní web, kde na jedné straně stojí ti, kteří nabízejí ke krátkodobému pronájmu nejrůznější nemovitosti, a na druhé straně stojí turisté, kteří v dané lokalitě hledají vhodné ubytování.
Už dávno přitom neplatí, že by šlo o strohý spartanský styl ubytování. Dnes si můžete pronajmout celé vily, designové byty, mnohapokojové byty a mnoho dalších variant. A na co si tedy dát pozor?
Dodržujte podmínky, které portál nastavil
Služba je nastavena tak, že si na webu vyberete ubytování, které se vám líbí, provedete rezervaci, následně zaplatíte přes platební kartu a postupujete podle pokynů, které vám ohledně ubytování přijdou. A následně se už domlouváte přímo s pronajímatelem.
Někteří pronajímatelé na to ale jdou trochu jinak. Mohou vám nabídnout, že když svůj pobyt na portálu stornujete, dá vám lepší cenu, kterou zaplatíte přímo jemu. Samozřejmě dopředu na účet. Případně vás požádá alespoň o zálohu s tím, že zbytek doplatíte na místě.
Taková varianta se ale nemusí vyplatit. Může jít o podvodníka, který z vás jen vyláká peníze a po příjezdu na ubytování zjistíte, že jste naletěli. Nebo může jít o ubytování horší kvality, než je inzerováno. Bohužel vám ale portál v tomto případě nepomůže, protože jste pobyt oficiálně stornovali. Veškeré záležitosti si proto musíte vykomunikovat s pronajímatelem, což nemusí být zrovna jednoduché.
Pozor na to, abyste nebydleli s pronajímatelem
Už při výběru ubytování si na webu všímejte podrobností k jednotlivým bytům. Nesledujte jen uváděnou cenu za noc. Sledujte i, jestli se k ní nepřipočítávají již zmíněné poplatky. Řada ubytovatelů si k vašemu pobytu přičte paušální poplatek za úklid, který vám průměrnou cenu za noc zvýší.
V některých lokalitách jsou pak pronajímatelé povinni odvádět z pronájmu přes AirBnB daně. Ti ziskuchtivější je pak naúčtují do ceny vám, jako další poplatek.
Kromě toho ale v rámci portálu existuje několik variant ubytování. Například můžete bydlet ve společném pokoji s dalšími turisty či pronajímatelem. Nebo můžete bydlet sice ve samostatném pokoji, ale v rámci bytu či domu, kde bydlí i další turisté, případně ubytovatel. Poslední variantou je pak pronájem celé nemovitosti, kdy vás nikdo cizí rušit nebude.
Při výběru si proto dejte pozor na to, jakou variantu si objednáváte, abyste následně nebyli nepříjemně překvapeni.
V záloze mějte více variant
I pokud jste si vybrali ubytování, které vám vyhovuje a úspěšně jste provedli rezervaci, nezatracujte hned ostatní nabídky, které se vám také líbily. Ponechte si je v záloze, možná se vám budou hodit.
Někdy se totiž stává, že hostitel vám ubytování z nějakého důvodu zruší. Stát se to může například v situaci, kdy provedete rezervaci, ale hostitel se k ní do 24 hodin nijak nevyjádřil. Pak se ruší automaticky. Abyste tak nemuseli hledat znovu od začátku, doporučuje se ponechat si v záloze i ostatní varianty, a pokud ke zrušení opravdu dojde, zarezervovat obratem jiné.
Počítejte však s tím, že peníze z rezervace se vám na účet vrátí až za několik dní. Pro okamžité rezervování nového ubytování tak musíte mít k dispozici další finanční částku.
Hostitelé ale někdy ruší ubytování i z důvodu, že mají lepší nabídku. Například jste si rezervovali jeden pokoj ve třípokojovém bytě na 2 noci, ale někdo jiný má zájem o rezervaci celého bytu na týden. To je pro hostitele výhodnější, a tak vaši rezervaci zruší. Může za to být sice pokutován, ale i tak se to hostitelům někdy vyplatí.
Nebojte se komunikovat s AirBnB i hostitelem
Počítejte s tím, že k jakékoli komunikaci s AirBnB budete potřebovat alespoň znalost anglického jazyka. Pokud anglicky umíte, nebojte se s portálem v případě nejasností komunikovat.
Nejčastěji se na něj turisté obrací v situaci, kdy mají zarezervovaný a zaplacený pobyt, za pár dní mají odjíždět na cestu, ale s hostitelem není dobrá domluva, případně nereaguje vůbec. AirBnB vám v tomto případě pomůže se s hostitelem spojit, nebo vám bude nápomocný při shánění jiného ubytování.
Komunikujte ale i s hostitelem, u kterého budete bydlet. Ten má často zájem se o vás dozvědět něco více, například vaše jméno, čas vašeho příjezdu a to, za jakým účelem do dané země cestujete.
V následujícím článku si přiblížíme, na co dalšího je dobré si dát pozor, když využíváte k ubytování platformu pro sdílené bydlení.