Prodej-auta-predani-klice

3 možnosti financování vozidla

8. 9. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Automobil je pravděpodobně pro většinu lidí po bydlení druhou nejdražší věcí, kterou si v životě kupují. A i když nemít auto je pro řadu z nás dnes již nereálné, mít auto, které pro nás finančně dává smysl, rozhodně je reálné i žádoucí. Proto je potřeba předem zvážit, zda koupit auto nové nebo ojeté, spočítat náklady na provoz, pojistky, údržbu a opravy a pak se rozhodnout pro způsob financování.

Nové auto

Výhodou je, že první roky provozu by měly být absolutně bezproblémové. O auto se musíte samozřejmě starat, tedy s pravidelnými servisními prohlídkami a výměnou kapalin. Nové auto kupujete v záruce, která pokrývá většinu vzniklých problémů a závad. S novým autem také odpadají starosti typu, jestli je auto bourané nebo kradené. Z pohledu financí - nic, co ve svém životě uděláte, nebude reálně takovým plýtváním peněz, jako koupě nového auta.

Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Ojetý vůz

Máte možnost si vybrat auto podle svého přání a za přijatelnou částku. Navíc ojetina neztrácí tolik na své ceně. Stejně jako na nové auto si můžete vzít na to ojeté úvěr. Ne každé ojeté auto musí mít nutně stočené kilometry. V tomto případě prostě stačí, když se budete o stav vozu více zajímat a na prohlídku si s sebou vezmete automechanika, aby případné skryté vady objevil včas ještě před koupí. Největší nevýhodou bohužel je, že nevíte o historii auta. 

Rozhodnuto? A teď to nejdůležitější:

Jakým způsobem koupi auta financovat

Nejjednodušším způsobem financování nového vozidla je platba v hotovosti. Pokud to není vaše preferovaná varianta, ke slovu přichází půjčky na auto - například klasický spotřebitelský úvěr, finanční a operativní leasing. Jaký je mezi nimi rozdíl a který je nejvýhodnější?

Mezi běžným spotřebitelským úvěrem, finančním a operativním leasingem panují velké rozdíly. Nelze však jednoznačně určit, který z nich je nejvýhodnější. Všechny tři způsoby mají jak výhody, tak i nevýhody. Rozhodnutí tedy závisí pouze a jen na kupujícím, na jeho finančních možnostech, aktuální životní situaci, požadavcích i potřebách.

Spotřebitelský úvěr: auto na splátky

Klasiku ve financování vozidla představuje účelový spotřebitelský úvěr, který nabízejí především banky. Výhodou spotřebitelského úvěru je zejména fakt, že se kupující stává jediným majitelem a provozovatelem vozidla ihned po podpisu kupní smlouvy a v ní uvedených smluvních podmínek. 

Zároveň však platí, že je nový majitel zodpovědný za uzavření zákonného povinného ručení a na jeho náklady jde veškerý servis, prohlídky i případné opravy. 

Pro poskytnutí spotřebitelského úvěru bude finanční ústav, stejně jako u jakékoliv jiné půjčky, prověřovat vaši schopnost splácet. Proto je nejjistější se nejdříve obrátit na banku, která vám spravuje účet. 

Finanční leasing

Vedle klasického spotřebitelského úvěru narůstá počet vozidel zakoupených na tzv. finanční leasing. Jde o pronájem auta s následnou koupí. Klient leasingové společnosti při sjednání finančního leasingu zaplatí akontaci (může být i nulová) a platí pravidelnou měsíční splátku po dobu 3 až 4 let. Po skončení splátek uhradí klient odkupní cenu a automobil se stane jeho vlastnictvím, zatímco po celou dobu leasingu jej vlastnila leasingová společnost (tato podmínka není stoprocentní, obvykle záleží na výši poskytnuté půjčky). Vtip finančního leasingu spočívá v možnosti užívat auto, na které si provozovatel ještě nevydělal.

Leasingová společnost se také stará o různé provozní záležitosti a administrativu včetně pojištění, které zahrnuje jak povinné ručení, tak i havarijní pojištění.

Financování vozidla - Žena v nově pořízeném autě

Servisní prohlídky a opravy si však kupující platí ze svého. Potíže mohou nastat při dlouhodobých problémech se splácením. Kupující není majitelem vozidla, a tudíž nemá nejmenší právo nakládat s vozidlem, jak uzná za vhodné.

Operativní leasing: Auto v nájmu

Nechcete mít s novým vozem starosti jako majitel a platit splátku předem? Operativní leasing neboli pronájem vozu s fixní měsíční splátkou po celou dobu využívání vozu znamená, že se o nic nestaráte, jen jezdíte. Po skončení smlouvy vrátíte vůz a vyberete si nový.

Operativní leasing, na rozdíl od klasického finančního leasingu, nevyžaduje uhrazení žádné akontace. Kupující každý měsíc platí domluvené splátky, což ale vlastně nejsou splátky, ale v podstatě nájemné za používání vozidla.

Vozidlo zůstává majetkem leasingové společnost, která se po celou dobu platné leasingové smlouvy stará o všechny náležitosti (pojištění, servis, výměna pneumatik apod.). Po uplynutí doby, většinou 3 až 5 let, si vozidlo vezme zpět a klientovi poskytne k užívání nový vůz. S operativním leasingem má tedy klient stále nový model a nemusí řešit nic kolem.

Za tyto služby samozřejmě zaplatí a ve výsledku jej operativní leasing přijde dráž než spotřebitelský úvěr

Rizika operativního leasingu číhají ve stanovení nájezdu (počtu kilometrů, které může klient ujet) a v možném vyúčtování poškození při vrácení vozidla. Operativní leasing je dobrou alternativou pro využití automobilu některé často využívané značky podnikatelem, který si jej odepíše do nákladů. Z těchto důvodů není tolik vhodný pro pořízení automobilů luxusních, či okrajových značek. Stejně jako je nevhodný pro uživatele, který má k autu velký citový vztah a nechce se s ním za pár let rozloučit.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Na co si dát pozor

  • Při výběru úvěru nebo financování vždy porovnejte několik variant. 

  • Zaměřte se na stejné ukazatele – především RPSN (na rozdíl od úroků udává skutečné náklady, které zaplatíte). 

  • Vycházejte vždy ze svých možností a ne podle souseda nebo příbuzných – ti za vás splátky platit nebudou.

 

Rozhodnuto? Tak mnoho šťastných kilometrů bez nehody.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?