Automobil je pravděpodobně pro většinu lidí po bydlení druhou nejdražší věcí, kterou si v životě kupují. A i když nemít auto je pro řadu z nás dnes již nereálné, mít auto, které pro nás finančně dává smysl, rozhodně je reálné i žádoucí. Proto je potřeba předem zvážit, zda koupit auto nové nebo ojeté, spočítat náklady na provoz, pojistky, údržbu a opravy a pak se rozhodnout pro způsob financování.
Nové auto
Výhodou je, že první roky provozu by měly být absolutně bezproblémové. O auto se musíte samozřejmě starat, tedy s pravidelnými servisními prohlídkami a výměnou kapalin. Nové auto kupujete v záruce, která pokrývá většinu vzniklých problémů a závad. S novým autem také odpadají starosti typu, jestli je auto bourané nebo kradené. Z pohledu financí - nic, co ve svém životě uděláte, nebude reálně takovým plýtváním peněz, jako koupě nového auta.
Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy
Ojetý vůz
Máte možnost si vybrat auto podle svého přání a za přijatelnou částku. Navíc ojetina neztrácí tolik na své ceně. Stejně jako na nové auto si můžete vzít na to ojeté úvěr. Ne každé ojeté auto musí mít nutně stočené kilometry. V tomto případě prostě stačí, když se budete o stav vozu více zajímat a na prohlídku si s sebou vezmete automechanika, aby případné skryté vady objevil včas ještě před koupí. Největší nevýhodou bohužel je, že nevíte o historii auta.
Rozhodnuto? A teď to nejdůležitější:
Jakým způsobem koupi auta financovat
Nejjednodušším způsobem financování nového vozidla je platba v hotovosti. Pokud to není vaše preferovaná varianta, ke slovu přichází půjčky na auto - například klasický spotřebitelský úvěr, finanční a operativní leasing. Jaký je mezi nimi rozdíl a který je nejvýhodnější?
Mezi běžným spotřebitelským úvěrem, finančním a operativním leasingem panují velké rozdíly. Nelze však jednoznačně určit, který z nich je nejvýhodnější. Všechny tři způsoby mají jak výhody, tak i nevýhody. Rozhodnutí tedy závisí pouze a jen na kupujícím, na jeho finančních možnostech, aktuální životní situaci, požadavcích i potřebách.
Spotřebitelský úvěr: auto na splátky
Klasiku ve financování vozidla představuje účelový spotřebitelský úvěr, který nabízejí především banky. Výhodou spotřebitelského úvěru je zejména fakt, že se kupující stává jediným majitelem a provozovatelem vozidla ihned po podpisu kupní smlouvy a v ní uvedených smluvních podmínek.
Zároveň však platí, že je nový majitel zodpovědný za uzavření zákonného povinného ručení a na jeho náklady jde veškerý servis, prohlídky i případné opravy.
Pro poskytnutí spotřebitelského úvěru bude finanční ústav, stejně jako u jakékoliv jiné půjčky, prověřovat vaši schopnost splácet. Proto je nejjistější se nejdříve obrátit na banku, která vám spravuje účet.
Finanční leasing
Vedle klasického spotřebitelského úvěru narůstá počet vozidel zakoupených na tzv. finanční leasing. Jde o pronájem auta s následnou koupí. Klient leasingové společnosti při sjednání finančního leasingu zaplatí akontaci (může být i nulová) a platí pravidelnou měsíční splátku po dobu 3 až 4 let. Po skončení splátek uhradí klient odkupní cenu a automobil se stane jeho vlastnictvím, zatímco po celou dobu leasingu jej vlastnila leasingová společnost (tato podmínka není stoprocentní, obvykle záleží na výši poskytnuté půjčky). Vtip finančního leasingu spočívá v možnosti užívat auto, na které si provozovatel ještě nevydělal.
Leasingová společnost se také stará o různé provozní záležitosti a administrativu včetně pojištění, které zahrnuje jak povinné ručení, tak i havarijní pojištění.
Servisní prohlídky a opravy si však kupující platí ze svého. Potíže mohou nastat při dlouhodobých problémech se splácením. Kupující není majitelem vozidla, a tudíž nemá nejmenší právo nakládat s vozidlem, jak uzná za vhodné.
Operativní leasing: Auto v nájmu
Nechcete mít s novým vozem starosti jako majitel a platit splátku předem? Operativní leasing neboli pronájem vozu s fixní měsíční splátkou po celou dobu využívání vozu znamená, že se o nic nestaráte, jen jezdíte. Po skončení smlouvy vrátíte vůz a vyberete si nový.
Operativní leasing, na rozdíl od klasického finančního leasingu, nevyžaduje uhrazení žádné akontace. Kupující každý měsíc platí domluvené splátky, což ale vlastně nejsou splátky, ale v podstatě nájemné za používání vozidla.
Vozidlo zůstává majetkem leasingové společnost, která se po celou dobu platné leasingové smlouvy stará o všechny náležitosti (pojištění, servis, výměna pneumatik apod.). Po uplynutí doby, většinou 3 až 5 let, si vozidlo vezme zpět a klientovi poskytne k užívání nový vůz. S operativním leasingem má tedy klient stále nový model a nemusí řešit nic kolem.
Za tyto služby samozřejmě zaplatí a ve výsledku jej operativní leasing přijde dráž než spotřebitelský úvěr.
Rizika operativního leasingu číhají ve stanovení nájezdu (počtu kilometrů, které může klient ujet) a v možném vyúčtování poškození při vrácení vozidla. Operativní leasing je dobrou alternativou pro využití automobilu některé často využívané značky podnikatelem, který si jej odepíše do nákladů. Z těchto důvodů není tolik vhodný pro pořízení automobilů luxusních, či okrajových značek. Stejně jako je nevhodný pro uživatele, který má k autu velký citový vztah a nechce se s ním za pár let rozloučit.
Na co si dát pozor
Při výběru úvěru nebo financování vždy porovnejte několik variant.
Zaměřte se na stejné ukazatele – především RPSN (na rozdíl od úroků udává skutečné náklady, které zaplatíte).
Vycházejte vždy ze svých možností a ne podle souseda nebo příbuzných – ti za vás splátky platit nebudou.
Rozhodnuto? Tak mnoho šťastných kilometrů bez nehody.