epojisteni logo

Cestovní pojištění do zahraničí

  • Online srovnání a sjednání

  • Sjednání do 2 minut, úspora až 50 %

  • Můžete sjednat i v den odjezdu

modrý a oranžový kufr

Proč mít cestovní pojištění do zahraničí

Onemocnění či úraz vás bohužel mohou potkat i při pobytu v zahraničí. Zatímco v ČR vám bezplatné ošetření zajišťuje veřejné zdravotní pojištění, za hranicemi můžete za stejné služby zaplatit částky ve stovkách tisíc nebo dokonce milionech Kč. Díky cestovnímu pojištění uhradí případné výdaje za vaše ošetření v zahraničí pojišťovna. Moderní cestovní pojištění je však komplexní produkt, který může kromě zdravotní péče zahrnovat celou řadu doplňujících připojištění. Mezi nejběžnější patří:

  • pojištění odpovědnosti („pojistka na blbost“),

  • pojištění ztráty, poškození a zničení zavazadel,

  • pojištění storna zájezdu, ubytování či letu,

  • pojištění právní ochrany,

  • pojištění rizikových sportů,

  • technická asistence vozidla,



Jaké cestovní pojištění do zahraničí zvolit

Volba cestovního pojištění se odvíjí od několika základních faktorů.
1

Účel cesty

Cestovní pojištění musí zohledňovat, jestli jedete na běžnou rekreační dovolenou, pracovní cestu nebo studijní pobyt.

2

Délka pobytu

Produkt by měl odpovídat počtu dní strávených v zahraničí. Při opakovaných cestách se vám může vyplatit celoroční cestovní pojištění.

3

Specifické potřeby

Některé cesty vyžadují úpravy základního pojištění (navýšení limitů, speciální připojištění apod.). Specifické druhy pojištění ocení například sportovci, těhotné ženy, senioři nebo studenti vyrážející na zahraniční pobyty.

4

Destinace

Jedním z klíčových parametrů je pochopitelně cílová destinace. Pojišťovny většinou nabízí cestovní pojištění ve třech různých variantách – Česká republika, Evropa a celý svět.

Nejvýhodnější cestovní pojištění

Která pojišťovna nabízí cestovní pojištění do zahraničí nejvýhodněji? Srovnejte si nabídky v naší online kalkulačce. Za pár minut uvidíte, kde na vás čeká nejlevnější produkt nebo nejlepší krytí. Pokud vás některá nabídka zaujme, naši specialisté vám zdarma pomohou se sjednáním pojištění.

Cestovní pojištění: Evropa

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), který vám v ČR vystavuje vaše zdravotní pojišťovna, je platný i v dalších evropských státech. Po předložení průkazu máte nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči:

  • v zemích Evropské unie,

  • v zemích Evropského hospodářského prostoru (Island, Lichtenštejnsko, Norsko),

  • ve Švýcarsku,

  • v Severní Makedonii a Srbsku (na základě dohody s tamním orgánem zdravotního pojištění),

  • ve Spojeném království.


V Černé Hoře a Turecku můžete čerpat zdravotní péči na základě tzv. „evropských formulářů“, které vám před odjezdem do těchto zemí vydá česká zdravotní pojišťovna. Ostatní státy Evropy průkaz EHIC nijak nezohledňují – veškeré náklady na ošetření zde zaplatíte z vlastní kapsy.

Kartička pojišťovny vám v uvedených zemích garantuje stejné podmínky pro čerpání zdravotní péče jako mají místní občané v rámci povinného zdravotního pojištění. To v praxi znamená, že se můžete nechat ošetřit ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů.

Za poskytnutou péči však budete platit stejné poplatky a spoluúčast jako místní obyvatelé. V mnoha zemích jsou tyto částky velmi vysoké, proto je vhodnější před cestou do zahraničí uzavřít komerční cestovní pojištění, které vám náklady pokryje. Na rozdíl od průkazu EHIC se vztahuje i na ošetření v soukromých zařízeních či repatriaci. K dispozici většinou máte i asistenční služby v českém jazyce. Pracovníci asistence vám pomohou například s vyhledáním vhodného zdravotnického zařízení, komunikací s lékaři nebo zajistí váš transport do ČR.


Náš tip

Pozor na smluvní podmínky

Při sjednávání cestovního pojištění do zahraničí (zejména u exotických destinací) si dejte pozor na smluvní podmínky. Pojistné plnění vám bude vyplaceno jen při jejich dodržení, což v některých zemích může znamenat například absolvování povinného očkování.


Cestovní pojištění: Svět

Cestovní pojištění pro celý svět je o něco dražší než varianta pro Evropu, a to hned z několika důvodů. Pojišťovny musí zohlednit mimo jiné:

  • větší vzdálenost (a tedy vyšší náklady) při případném převozu pacienta do ČR,

  • odlišná zdravotní rizika v určitých destinacích (tropické nemoci, nižší hygienické standardy),

  • komplikovanější administrativu a absenci mezinárodních dohod,

  • složitější koordinaci péče a asistenčních služeb kvůli časovému posunu,

  • vyšší měnové riziko.

Limity cestovního pojištění

  • Jedním z klíčových parametrů při výběru cestovního pojištění do zahraničí jsou limity pojistného plnění u jednotlivých částí pojištění. Jde o maximální částky, které vám pojišťovna v případě pojistné události vyplatí.

  • Obecně se při cestách po Evropě doporučuje u léčebných výloh limit alespoň 5 milionů Kč. Mimo Evropu zvolte nejméně dvojnásobné limity. V některých zemích s nákladnou zdravotní péčí (USA, Kanada, Austrálie) dávají smysl ještě vyšší částky. Limity vždy přizpůsobte konkrétní cestě. Například při lyžařské dovolené v zahraničí si oproti základnímu pojištění navyšte limity u pojištění odpovědnosti. Hradilo by se z něj třeba odškodnění lyžaře, kterého neúmyslně zraníte na sjezdovce.

Modelový příklad

Pavel se těžce zranil při jízdě na kole v Rakousku. Po pádu byl okamžitě transportován do nemocnice a operován. Jeho zdravotní stav neumožňoval převoz do ČR, první týdny léčby proto absolvoval v rakouské nemocnici. Před dovolenou v zahraničí si sjednal cestovní pojištění s limitem 1,5 milionu Kč u léčebných výloh. Celková částka spojená s ošetřením se vyšplhala na 1,2 milionu Kč, vše tak proplatila pojišťovna. Pokud by byl limit překročen, vše nad 1,5 milionu Kč by Pavel musel zaplatit ze svého.

Cena cestovního pojištění do zahraničí

Cena cestovního pojištění se odvíjí především od účelu cesty, destinace, délky pobytu a volitelných připojištění. Cestovní pojištění po Evropě vás vyjde zhruba na nižší stovky Kč za týden. V případě celoročního pojištění cena činí přibližně 1 500–2 000 Kč. Za cestovní pojištění do mimoevropských destinací si připlatíte. Částky bývají i více než dvojnásobné, protože je zapotřebí pojištění s vyššími pojistnými limity.

V následující tabulce jsme pro vás porovnali ceny týdenního cestovního pojištění v Evropě (včetně Turecka, Egypta, Maroka a Tuniska) pro jednotlivce a rodinu se dvěma dětmi do 6 let. Pro lepší srovnání uvádíme i limity daných produktů pro léčebné výlohy, pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění a pojištění zavazadel. Kalkulace je vypočítaná pro běžnou turistickou cestu.

Cestovní pojištění do zahraničí: Srovnání nabídek

Produkt pojišťovnyLéčebné výlohyOdpovědnostÚrazZavazadlaCena pro jednotlivceCena pro rodinu

UNIQA Mini

4 000 000 Kč

1 000 000 Kč

100 000 Kč

-

112 Kč

280 Kč

AXA Basic

3 000 000 Kč

1 500 000 Kč

300 000 Kč

10 000 Kč

210 Kč

736 Kč

Slavia pojišťovna Na cesty

10 000 000 Kč

2 000 000 Kč

400 000 Kč

15 000 Kč

248 Kč

620 Kč

Union Standard

neomezeně

2 500 000 Kč

600 000 Kč

-

258 Kč

1 032 Kč

AXA Dovolená letadlem

500 000 000 Kč

25 000 000 Kč

1 000 000 Kč

60 000 Kč

620 Kč

2 238 Kč

Zdroj: Online kalkulačka ePojisteni.cz, červenec 2024

Nejčastější dotazy

Co je to EHIC?

Proč si sjednat cestovní pojištění i do zemí, kde platí průkaz EHIC?

Kde si sjednat cestovní pojištění?

Kdy je nejlepší čas na sjednání cestovního pojištění do zahraničí?

Které sportovní aktivity jsou zahrnuté v cestovním pojištění?

Dává smysl sjednání cestovního pojištění také při cestách po České republice?

Jak postupovat při pojistné události na dovolené v zahraničí?

Jak zrušit cestovní pojištění?

Čtěte náš blog a zjistěte více

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?