epojisteni logo
parkovaci-stani

Parkuj v klidu: 3 aplikace, které vám usnadní parkování ve městech

20. 8. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Noční můra řady řidičů? Najít vhodné a pokud možno cenově dostupné místo na zaparkování ve velkých městech. Taky tohle řešíte? Hoďte obavy a předsudky za hlavu! Vybavte se chytrým mobilním telefonem a stáhněte si některou z níže uvedených aplikací, díky kterým zaparkujete v klidu.

Parkopedia parking

Začneme světově. Jednoduchá a intuitivní aplikace, která, jak už ostatně její název napovídá, je velkou „encyklopedií“ parkovišť. Aplikace není omezena jen na Českou republiku, ale obsahuje záznamy z 15000 měst celého světa. Jednotlivá parkoviště pak lze vyhledat ručně podle adresy ještě před příjezdem, nebo si nechat automaticky zobrazit parkoviště v okolí, kde se právě váš telefon nachází. 

Vše je v aplikaci vykresleno neuvěřitelně přehledně a intuitivně. Vlajky na mapě u vybraných parkovišť informují o ceně parkovného, takže uživatel má ihned představu o tom, zda se mu vyplatí zajet o pár ulic dál, nebo naopak využít nejbližší placené stání.

Po označení parkoviště na mapě se zobrazí spodní lišta se čtyřmi údaji, které zahrnují název, cenu, kapacitu a vzdálenost. Vytažením spodní lišty je k dispozici vyčerpávající popis parkoviště – zejména tedy otevírací doba, rozpis cen a omezení, možnosti platby, nebo informace o tom, zda jde o hlídané, kryté nebi podzemní parkoviště. Jelikož je aplikace navržena jako komunitní, lze do ní přidávat nová parkoviště, doplňovat informace a také fotky.

Aplikací Parkopedia bohužel nezaplatíte za zpoplatněná stání, za to však získáte velmi přehledný nástroj pro vyhledávání podrobných informací o parkovištích na celém světě.

MPLA.IO

Aplikace byla sice původně vyvinutá pro parkování v pražských parkovacích zónách, postupně se ale rozšířila také do Brna, Pardubic, Olomouce, Liberce, Příbrami, Kolína, Litomyšli, Rychnova nad Kněžnou a Kroměříže. 

Nativní aplikace pro Android a iOS je v celku mladá. Původně systém fungoval přes webový prohlížeč v mobilu a dá se tak využívat i nadále. Jak web, tak aplikace jsou velmi jednoduché a přehledné. Po spuštění se zobrazí aktuální poloha telefonu na mapě. V případě potřeby je zde možnost ručního zadání parkovací zóny. Její název je napsán na dopravní značce u každé zóny. Lze využít také možnosti naskenování QR kódu vygenerovaného parkovacím automatem, například při parkování za závorou.

Díky MPLA systému navíc jednoduše za parkování zaplatíte. Nic dalšího uživatel nemusí řešit, pokud nezapomene včas parkoviště opustit nebo své parkování prodloužit. Druhá strana systému, tedy kontrolní nástroj, průběžně monitoruje parkovací zóny a online vyhodnocuje registrační značky vozidel. V reálném čase tedy provozovatel parkoviště identifikuje neoprávněně zaparkovaná vozidla. A samozřejmě uděluje pokuty, případně nechává vozidla rovnou odtáhnout.  

eParkomat

Aplikace od T-mobile, která má oslovit nejen majitele služby „chytré auto“ zmíněného operátora. Aplikace má uživatelsky přívětivé rozhraní a snadno se používá. Její hlavní funkcí je vyhledání parkoviště, kde je největší šance zaparkovat.  Operátor k tomu využívá anonymní data o poloze mobilních telefonů a z nich pak vypočítává obsazenost parkovišť a také pravděpodobnost obsazenosti v následujících hodinách. Uživatel si díky tomu může po volbě parkoviště zobrazit jednoduchý graf s obsazeností parkoviště v různých hodinách.

Samozřejmostí aplikace je také tlačítko pro spuštění navigace na vybrané parkoviště. To funguje pouze jako odkaz pro navigaci, kterou ve svém telefonu uživatel má nainstalovanou. Další plus pro eParkomat je funkce „zaplatitzaplatit“ parkovné. Opět je toto tlačítko však jen odkazem na platební portál již zmíněného MPLA. Kromě pražských městských parkovišť tak musí uživatel platit na místě, nicméně vývojář usilovně pracuje na rozšíření této možnosti pro další komerční parkoviště.

Největší předností aplikace je tedy předvídání obsazenosti na parkovištích a dále propojení se systémem „chytré auto“ od zmíněného operátora. Mezi další výhody patří také přehledné, intuitivní ovládání a provázanost s pražskými parkovacími zónami.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

    Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

    Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    20. ledna 2022|Monika Šaríková
    Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

    Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

  • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
    17. ledna 2022|Marek Drahorád
    Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

    Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.