epojisteni logo
autobazar

Kdy Vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

20. 7. 2014
|
Délka čtení: 8 min.

Kdy Vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

Bodový systém byl v ČR zavedený zejména kvůli vyšší bezpečnosti na silnicíchvyšší bezpečnosti na silnicích. Jeho cílem bylo trestat zejména ty, kteří porušují pravidla silničního provozu opakovaně. Právě jim za získání dvanácti bodů hrozí odebrání řidičského průkazu až na jeden rok. Odebrat řidičský průkaz však policie může i za méně bodů.

Na počátku byl bodový systém pro řidiče velkou hrozbou a platí to dodnes i když v menší míře. „Dlouhodobě a jednoznačně říkáme, že bodový systém má svůj smysl, má své postavení v systému nejenom výchovy řidičů, ale i jakési represe vůči nim. Je také pravda, že na některé řidiče to nezabírá, nicméně to je malé procento a bohužel to jsou takoví nenapravitelní řidiči a ty budeme muset řešit nějakým jiným systémem než jenom bodovým postihem,“ říká Martin Novák z ministerstva dopravy.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.



Řidičům, kteří opakované porušují pravidla silničního provozu, hrozí odebrání řidičského průkazu na jeden rok. Automaticky se tak děje po získání dvanácti bodů za přestupky. K nejčastějším patří překročení rychlosti, jízda na červenou, předjíždění na plnou čáru, ohrožení chodce či řízení pod vlivem alkoholu. Řidič, kterému je odebrán řidičský průkaz, nesmí po dobu jednoho roku řídit žádné motorové vozidlo.
Odebrání řidičského průkazu i za šest bodů

Policie však může neukázněnému řidiči odebrat řidičský průkaz i za méně bodů. Nejrychleji může řidič dostat zákaz řízení v případě, že si sedne za volant pod vlivem alkoholu. Policie tyto případy trestá okamžitým odebrání řidičského průkazu. Alkohol za volantem je u nás nepřípustný.

Ztratit řidičský průkaz může však i řidič, který během jednoho roku spáchá přestupek v hodnotě tří bodů dvakrát. O jaké přestupky se jedná? „Řízení pod vlivem alkoholu a jízda na červenou, myslím. Slyšela jsem, že jak je to opakovaný přestupek, je to špatně. Když se udělá dvakrát to samé, ale nevím, jestli to platí při banálním nebo až závažném přestupku. Předpokládám, že kdyby jel někdo pod vlivem alkoholu, je trest jednoznačný – odebrání řidičského průkazu. Ale jinak přestupek, který spáchám v průběhu roku dvakrát, tak to netuším,“ zní časté odpovědi českých řidičů. Pravda je taková, že se jedná zejména o opakované překročení rychlosti. „Když překročíte v obci rychlost nad dvacet, tak máte tři body, ale pozor, pokud byste se takového přestupku dopustili dvakrát za dobu jednoho roku, tak lze uložit zákaz řízení,“ vysvětlil Josef Mihalík, ředitel dopravně-správních agend pražského magistrátu.

Právě překročení rychlosti je u nás nejčastějším přestupkem. V obci jezdí čeští řidiči v průměru o dvacet kilometrů v hodině rychleji a mimo obec o třicet kilometrů v hodině rychleji. Bohužel skutečně potrestané je mizivé procento řidičů. V současné době hrozí odebrání řidičského průkazu za překročení rychlosti celkem 13 tisícům řidičů.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

    Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

    Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    20. ledna 2022|Monika Šaríková
    Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

    Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

  • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
    17. ledna 2022|Marek Drahorád
    Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

    Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.