epojisteni logo
lp-nehoda

Poradíme Vám, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí

Poradíme Vám, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí

Dopravní nehoda je nepříjemná pokaždé. To platí dvojnásob pro nehody, které se přihodí na dlouho očekávané zahraniční dovolené. Abychom Vám řešení takové nehody usnadnili co nejvíce, připravili jsme si pro Vás několik důležitých rad, jak postupovat.

Základem je důkladná příprava na cesty

Plánovaná cesta do zahraničí by měla zahrnovat také přípravu vozidla. To platí pro  povinné ručení, ale také pro technický stav vozidla. Dokladem o povinném ručení je zelená karta, která je považována za  mezinárodní doklad. Některé země však mohou být z krytí vyjmuty. Které to jsou, zjistíte u Vaší pojišťovny.

Důležité je tak  osobní pojišťení. Na cesty do zahraničí se proto vždy doporučeje komerční cestovní pojištění, které standardně kryje léčebné náklady. Lékařská péče je totiž v zahraničí velmi drahá a pohybuje se v desítkách i ve stovkách tisíc korun. Veškeré kontakty, které se vztahují k pojištění Vašeho vozidla a i cestujících, je vhodné mít neustále u sebe.

Příprava se týká také technického stavu vozidla, které by mělo  odpovídat standardům zemí, kterým bude projíždět. V žádném případě se nevydávejte na cesty s vozidlem, jehož technický stav není zcela v pořádku. Výrazně tak zvýšíte bezpečnost své posadky i ostatních účatníků provozu.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Při dopravní nehodě zachovejte klid a chladnou hlavu

Dopravní nehoda je silným emočním zažitkem. Proto je důležité, aby alespoň jedná osoba dokázala  zachovat chladnou hlavu a uklidnila zbytek posádky vozidla. Samozřejmostí je poskytnutí první pomoci, došlo-li ke zranění, a přivolání policie a záchranné služby.  Univerzální nouzové číslo 112 by mělo fungovat ve všech evropských zemích.

Místo dopravní nehody bezpečně označte výstražným trojúhelníkem a všichní členové posádky by si měli obléknout reflexní vestu. Je-li to možné, posádku odvěďte mimo silnici na bezpečné místo. To platí zejména pro děti, které nesmí zůstat bez dozoru.

Co nejrychleji  kontaktujte svou pojišťovnu, jejíž zástupce Vám poradí, jak se zachovat a co vše musíte vyplnit. Samozřejmostí by mělo být správné vyplnění tzv. ;;mezinárodního evropského protokolu o zápisu nehody.

„Vyžádejte si jména a údaje řidičů ostatních vozidel, kteří byli účastníky nehody. Opište si registrační značky, značku a model auta, případně barvu. Pořiďte fotodokumentaci místa nehody. Pomůže vám to potom při jednání s pojišťovnou. Vyfoťte zejména místo nehody, poškození zůčastněných vozidel a jejich registrační značky. Dejte si pozor, jestli pojišťovna, kterou vám hlásí jiný účastník nehody, existuje. Pokud si nejste jistí, zda příslušná pojišťovna existuje, kontaktujte svou pojišťovnu, aby vše prověřila,” říká Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA.

Pokud by se vás  místní policie snažila obvinit, obráťte se raději na konzulární oddělení příslušného zastupitelského úřadu v zahraničí. Služby konzulátu jsou zdarma. Týkají se však pouze závažných obvinění policíí, zatečení či úmrtí občana ČR. Nepočítejte s tím, že Vám pomůže vyřešit banální ťukanec na parkovišti.

Přednostní je vždy právní řád příslušné země

Pokud v zemi, v níž se občan České republiky nachází, není zřízen zastupitelský úřad České republiky, může se občan České republiky obrátit na zastupitelský úřad některého z členských států Evropské unie, který v zemi sídlí,“ uvádí na svých stránkách Ministerstvo vnitra. To znamená, že veškeré správní řízení, pokuty a jiné prohřešky se řeší na základě právního řadu země, v níž k dopravní nehodě došlo.

Nezapomínejte na to při jednání s místní policií. V žádném případě nebuďte vulgární nebo dokonce agresivní a vždy jednejte v klidu a s rozvahou. Ale to neznamená, že si necháte vše líbit. „Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte! Do jakéhokoli protokolu, kterému nerozumíte, napište česky své vlastní vyjádření k události,“ důrazně varuje Tomáš Svoboda z Auto ESA.

Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

    Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

  • praskle-celni-sklo
    Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

    Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

  • dalnice-aktualita
    15. srpna 2022|Marek Drahorád
    Cena dálničních známek u nás a v cizině

    Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
    02. června 2022|ePojisteni
    Nový občanský zákoník a pojištění

    Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.