epojisteni logo
jet-lag

Jet lag aneb jak se vypořádat s velkým časovým posunem

17. 9. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Dlouhé lety, na jejichž konci je nutné posunout čas na hodinkách o několik hodin zpět či naopak dopředu, mohou u některých lidí vyvolat zdravotní potíže včetně poruch spánku. Tyto problémy jsou označovány jako jet lag, česky pak pásmová nemoc. O co se jedná a jak se na ni nějak připravit?

Jet lag jako důsledek rychlé změny času

Jet lag je anglické označení vzniklé spojením dvou slov “jet (tryskáč) a lag (zpoždění)”, které se používá pro tzv. pásmovou nemoc. Jet lag (někdy také jet syndrome, tryskáčový syndrom či odborně desynchronosis) vzniká jako důsledek rychlého překonání několika časových pásem v krátkém čase. 

O jet lagu čili pásmové nemoci však hovoříme pouze v případě překonání tří časových pásem a více v rámci jednoho letu. Do tří pásem se o jet lag nedá vůbec hovořit a nad šest pásem se potížím většinou nevyhnete. Lépe se přitom cestovatelé adaptují při letech na západ, směrem na východ je adaptace výrazně horší a pomalejší. Samotná adaptace pak trvá zhruba jeden až dva dny, ale je to hodně individuální.

Nejedná se o nemoc jako takovou, ale spíše o nepříjemné zdravotní potíže vyplývající z narušení přirozených biorytmů. Lidské tělo tak reaguje na rychlou změnu času, kdy místo “dnes je včera” a naopak. Podle zkušených cestovatelů se lze na jet lag předem připravit a jeho projevy tak zmírnit.

Typické projevy značící pásmovou nemoc (jet lag):

  • bolesti hlavy, migréna

  • únava, vyčerpání

  • potíže se spánkem - problémy s usínáním, krátkodobá nespavost (insomnia)

  • nevolnost, nechutenství

  • dezorientace

  • neschopnost soustředění

  • dehydratace

  • úzkost, stres, podrážděnost, přecitlivělost

  • někdy i iracionální chování

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

5 hlavních rad, jak se připravit na změnu času a předejít pásmové nemoci

Běžnou týdenní až čtrnáctidenní vysněnou dovolenou v dalekém zahraničí může takový jet lag hodně pokazit. Představte si, že v letadle strávíte více než 20 hodin, a po příletu další dva dny strávíte připoutaní na lůžko, protože vám bude hodně zle. To už přece stojí za to zjistit si, co to jet lag je, a jak se na něj nejlépe připravit.

1. Nenechte zahálet krevní oběh 

Ještě doma si před letem dopřejte intenzivní pohyb. Projděte se na čerstvém vzduchu nebo si alespoň zacvičte doma. Během dlouhého letu se alespoň každou hodinu projděte uličkou a protáhněte se, abyste v těle rozproudili krev. 

Účinné jsou například krouživé pohyby u rukou a nohou podporující krevní oběh. Časté protažení brání vzniku otoků, které mohou způsobit velice nepříjemný zánět žil (trombózu). Pokud víte, že s otoky máte problém, přibalte si raději do letadla elastické kompresní ponožky či podkolenky.

2. Začněte myslet v “novém” časovém pásmu už během letu

Už v letadle si cca v první polovině letu posuňte na hodinkách čas na čas odpovídající cílové zemi, v níž strávíte několik příštích dní. Svému “mozku” tak dáte pár hodin náskok, aby si na změnu času postupně přivykl. 

Příjemný let letadlem

3. Udělejte si let maximálně pohodlný a příjemný

Během letu byste se měli cítit příjemně a v pohodlí. Málo místa k sezení pohodlí sice zrovna nenahrává, pomůže alespoň vhodně zvolené oblečení a obuv. Zvolte volnější a prodyšný oděv, který vás nikde netlačí a dobře saje pot. Nejlepší je oblečení z přírodních materiálů.

Nestyďte si také hned na začátku sundat obuv a klidně i ponožky, pokud vás netrápí studené nohy. S ohledem na cestujícího za vámi si sklopte sedačku a v případě potřeby se přikryjte dekou. 

Pokud vám v letadle nečiní potíže usnout, prospěte se. Ideálně už v “novém rytmu”. Ke spánku se však zbytečně nenuťte. Bezstarostný a ničím nerušený spánek podpoří špunty do uší, teplé ponožky a oční maska.

4. Pijte vodu, nepijte rum

Během dlouhého letu nezapomínejte dodržovat pitný režim. Pijte hlavně vodu, ovocné šťávy a neslazený čaj.  I když je to lákavé, zkuste se vyhnout alkoholu, který bývá v letadle “zdarma”. Dopřejte si nejvýše sklenku dobrého vína pro lepší náladu, která vám zpříjemní let. Čeká-li vás však přílet ráno, hodí se spíše silná káva na povzbuzení. 

5. Myslete na vitamíny

Pravidelně také jezte, jídlo v letadlo nebývá vůbec špatné. Myslete na přísun vitamínů a když sebou budete mít čerstvou zeleninu či ovoce, chybu rozhodně neuděláte. Jinak postačí alespoň džus či vitamínové tabletky.

6. Po příletu se poddejte místnímu režimu

Po příletu se snažte přizpůsobit novému časovém pásmu.  Je-li večer, zaskočte si na večeři nebo si dopřejte krátkou procházku a jděte si lehnout v souladu s místním časem. Nejste-li schopni usnout, spolkněte tabletu melatoninu, hormonu podporujícího spánek.

Při příletu ráno či přes den překonejte únavu.  Na tento den neplánujte žádné náročné aktivity. V klidu se ubytujte, dopřejte si snídaní či oběd a vyrazte na hezkou procházku do města či k moři. Udržujte se v mírně aktivitě. Díky tomu se vám bude večer lépe usínat.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

  • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
    05. října 2023|ePojisteni
    Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

    Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

  • blg-srt-hory
    05. října 2023|ePojisteni
    Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

    V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

  • levna-dovolena-more
    05. října 2023|ePojisteni
    Je libo cestovní pojištění zdarma?

    Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

  • cyklistka
    15. září 2022|Monika Šaríková
    Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

    Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

  • veci-na-dovolenou
    10. srpna 2022|Jana Březinová
    Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

    Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

  • rodina-na-ture-na-slovensku
    30. května 2022|Veronika Čermáková
    3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

    Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.