epojisteni logo
pohled-volant-palubka

Dopravní předpisy v zahraničí: Víte, kde všude se jezdí vlevo?

13. 11. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Víte, že řidiči ve více než sedmdesáti zemích jezdí vlevo? A že jsme se mezi ně řadili dlouhou dobu taky? Proč nemůžou v Londýně jezdit vpravo a jak upravit auto, pokud do Anglie cestujete? Odpovědi na tyto a spoustu dalších všetečných otázek budou součástí následujících řádků. Pohodlně se proto usaďte, naše krasojízda napříč státy, kde se jezdí vlevo, právě začíná.

Na českých silnicích se jezdilo vlevo až do roku 1939

Málokdo tuší, že jízda v pravém jízdním pruhu není pro naši zem tak úplně typická. Stejně jako dalších cca sedm desítek států jsme dlouhá léta jezdili vlevo. Na jízdu vpravo, tedy na straně, kterou už v té době používala velká část Evropy, si lidé v Československu museli zvyknout po příchodu německé armády a vzniku protektorátu. Výnos vrchního velitele německé armády von Brauchitsche začal platit 17. března 1939. Zajímavostí bylo, že Praha tehdy dostala devítidenní odklad. 

Za změnu směru jízdy ale nemohou jen Němci, jak se často traduje. Tahle novinka se totiž připravovala už v meziválečném Československu. V polovině 20. let například vláda přistoupila k Pařížské konvenci, čímž se zavázala „v přiměřeně vhodné době“ zavést jízdu vpravo. V roce 1931 pak republika přislíbila, že na pravou stranu vozovky přesune dopravu do pěti let, což se však nakonec nepovedlo.

V listopadu 1938, tedy už po odstoupení pohraničí, ale vydal stálý výbor Národního shromáždění opatření číslo 275/1938, kterým s platností od 1. května 1939 zavedl jízdu vpravo.  Příchod německých vojáků a konec druhé československé republiky v březnu 1939 tak celou věc „jen“ o šest týdnů urychlil. Zajímavé je, že třeba v Ostravě se na pravé straně vozovky začalo jezdit už během prvního dne okupace, jinde v republice si na pravostranný provoz lidé začali zvykat až od zmíněného 17. března (v Praze ještě později).

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Kde se ve světě jezdí po „špatné“ straně?

Pokud se chystáte do zahraničí na pracovní pobyt nebo dovolenou, měli byste si před vycestováním ověřit, jaké dopravní předpisy ve vybrané zemi platí. Kromě toho by mělo být samozřejmostí ověřit, zda budete silnice brázdit po levé nebo pravé straně. Kde v Evropě a ve světě jezdí po „špatné“ straně?

  • Evropa:  Na jízdu v levém jízdním pruhu si budete muset zvykat, pokud zamíříte do Velké Británie, Irska, na Kypr nebo Maltu. Právě zmíněná Británie, potažmo její hlavní město Londýn, bylo už historicky koncipováno tak, aby se tady jezdilo vlevo. Dodatečná úprava a změna strany jízdy je vzhledem k finanční náročnosti nemožná a prakticky neproveditelná. Při cestování do Anglie vozem z ČR, nezapomeňte upravit světla pomocí speciálních samolepek. Auta vyráběná pro český trh jsou totiž konstruována tak, že více svítí na pravou stranu.

  • Afrika, Austrálie a Jižní Amerika: Na levostranný provoz si budete zvykat v následujících afrických státech: Jihoafrická republika, Botswana, Namibie, Zambie, Zimbabwe a Mauricius.  Míříte na australský kontinent? Pak byste měli vědět, že tady se jezdí vlevo ve státech Austrálie a Nový Zéland. V případě cestování do Jižní Ameriky nezapomeňte, že vlevo se jezdí ve státech Guyana, Surinami, Bahamy, Barbados a také na Bermudských ostrovech.

Asie: Jízda vlevo je pro Asii typická. Jen málokoho ale napadne, že třeba do Japonska ji přinesli Samurajové. Z asijských států se vlevo jezdí v Malajsii, zmíněné Indonésii, Indii, Nepálu, Pákistánu, Singapuru, Thajsku, Japonsku, Bangladéši, Bhútánu, Bruneji, na Seychelách, Srí Lance nebo třeba v Hong Kongu.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

    Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

    Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    20. ledna 2022|Monika Šaríková
    Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

    Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

  • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
    17. ledna 2022|Marek Drahorád
    Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

    Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.