epojisteni logo

Doprava po ČR: Nejrychlejší je cesta autem, nejlevnější autobus

12. 3. 2019
|
Délka čtení: 6 min.

Potřebujete se v rámci republiky dopravit z jednoho bodu do bodu druhého? Přemýšlíte, zda zvolit vlak, autobus nebo snad osobní automobil? Vždycky záleží na tom, co od své cesty očekáváte. Pokud chcete být na místě rychle a bez zbytečných průtahů, jeví se jako ideální volba auto. Jestliže ho nevlastníte nebo chcete na jízdném ušetřit, volte raději jiný dopravní prostředek. Máme pro vás tři nejoblíbenější trasy a srovnání jednotlivých způsobů dopravy na základě ceny i času.


Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a navíc vám pokryje rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve vaší zemi.

Trasa č. 1: Praha – Plzeň

Pokud cestujete z Prahy na západ, můžete zvolit kromě osobního automobilu také autobus nebo vlak.  Autobusem se z Prahy do Plzně bez větších komplikací dostanete za hodinu čistého času. Stát vás to bude asi stovku. 

Vlakem pojedete o něco déle – konkrétně tedy hodinu a půl a cesta bude o pár korun dražší. Zaplatíte za ni zhruba 105 Kč. Nejnákladnější je samozřejmě cesta automobilem, která vás vyjde na cca 150 Kč. Do cílové destinace se dostanete za necelou hodinu.

Trasa č. 2: Praha – Brno

Pokud zvolíte k cestování autobus, počítejte, že v něm strávíte zhruba dvě a půl hodiny. Jízdenka vás vyjde na 150 – 200 Kč (záleží na dnu v týdnu i čase). Vlak bude o něco dražší, přitom jím pojedete stejně dlouho jako autobusem.  To samozřejmě za předpokladu, že zvolíte některý z rychlejších spojů. 

Meziměstským „courákem“ pojedete bezmála čtyři hodiny. Jízda autem vyjde jednoho člověka na pohonných hmotách asi na 330 korun. Do cílové destinace se ale dostanete klidně i pod dvě hodiny. 

Trasa č. 3: Ostrava – Praha

Chcete projet téměř celou republiku od východu na západ? Pak se připravte, že za volantem nebo v kupé vlaku či sedačce autobusu strávíte několik dlouhých hodin. Autobusové spojení je na téhle trase poměrně omezené a do sedačky vás uvězní na celých 5 hodin. Zaplatíte za něj ale nejméně – obvykle okolo 300 až 500 korun. 

Pokud zvolíte cestu vlakem  a vychytáte akční jízdenky, může vás vyjít  cesta z Ostravy do Prahy (nebo naopak) na příjemných 200 korun. Běžná cena se ale pohybuje okolo 300 – 500 Kč  v závislosti na druhu vlaku, spoji, ale i třídě. Cesta bude trvat zhruba tři hodiny (pokud nedojde ke zpoždění vlaků). Poslední možností je jízda autem, za kterou zaplatíte asi 600 Kč, a cesta vám zabere zhruba 3,5 hodiny. 

Zajímavá alternativa

Jednou z možností, jak se v rámci republiky, ale třeba také Evropy nebo dokonce světa, dostat z bodu A, do bodu B, je  spolujízda. Tuto službu si jednoduše domluvíte skrze nejrůznější fóra, sociální sítě nebo třeba online platformy a aplikace. Cena se podělí mezi jednotlivé pasažéry a vy můžete kromě výrazné úspory získat třeba i nové přátele!

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

    Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

    Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    20. ledna 2022|Monika Šaríková
    Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

    Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

  • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
    17. ledna 2022|Marek Drahorád
    Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

    Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.