epojisteni logo
zvire-na-silnici

Co dělat při srážce se zvěří? Zachovejte chladnou hlavu a volejte policii

22. 11. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Pandemie nového typu koronaviru změnila mnohé. A to dokonce i chování zvířat a hustotu provozu. Oproti minulým letům tak došlo k menšímu počtu srážek se zvěří, což ale neznamená, že by riziko střetu se srnou nebo divočákem bylo nižší. Co dělat, pokud ke střetu dojde a jak vzniklou situaci řešit?

Co říkají statistiky?

Ročně na tuzemských silnicích dochází k tisícům nehod způsobených srážkou se zvířaty. Příčin nehod je samozřejmě více. Někdy za nepřehlednou situaci na vozovce mohou ranní mlhy, deště a snížená viditelnost, jindy jsou nehody způsobeny hony nebo podzimní změnou času.

Podle statistik Policie ČR došlo vloni k téměř 16 000 srážkám se zvěří, přičemž nejvíce nehod se v absolutních číslech stalo  ve Středočeském kraji. O této skutečnosti informuje tzv. SRNA index, který již několik let po sobě zveřejňuje pojišťovna Generali spolu s Centrem dopravního výzkumu, v. v. i (CDV).

Zmíněný SRNA index pracuje s počtem nehod zaneseným v policejních statistikách, výší škod na majetku, zdraví i životech a dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech. 

Ačkoliv se číslo meziročně snížilo, stále zůstává vysoké. Jasně tak potvrzuje, že střety se zvěří jsou na českých silnicích trvale přítomným problémem, jehož následky přináší škody v řádech stovek milionů korun,“ upozorňuje Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí  motorových vozidel z Generali pojišťovny

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Mohlo by vás zajímat:

  • Je rozdíl mezi zvířetem a zvěří: Zatímco zvěř je divoká a nikdo za ni nenese zodpovědnost, zvíře (typicky pes, kůň nebo kráva) většinou někomu patří. Majitel za něj tak nese zodpovědnost a škodu musí uhradit.

  • Na základě statistik můžeme střet se zvěří nejčastěji očekávat ve Středočeském kraji. Nejvíce srážek se však událo v okolí Litvínova v Ústeckém kraji.

  • Průměrná škoda bývá v případě těchto dopravních nehod kolem 40 000 korun.

  • Výše škod je do značné míry závislá na tom, s jakým zvířetem se auto srazí. Nejnákladnější bývají škody způsobené srážkou s prasetem divokým.

  • Podle expertních odhadů CDV končí pod koly automobilů nejčastěji srnčí zvěř – a to zhruba z 80 % všech případů.

Desatero zodpovědného řidiče

Dvě světélkující oči v dálce, prudké brzdění, srážka. Na konci takové nehody je pak nejčastěji pavouk na čelním skle, poničená kapota a zvíře odhozené v příkopě. Do situace spojené s výskytem zvěře na silnici se může dostat každý z nás, jak ale správně reagovat?

  1. Zvěř se může objevit kdekoliv. Není pravidlem, že větší riziko hrozí v lesích a menší okolo městských výpadovek. Často to může být přesně naopak.

  2. Zvýšenou pozornost věnujte komunikacím, které jsou obehnané vysokou trávou. 

  3. Pozornost věnujte i místům, která jsou označena příslušnou dopravní značkou.

  4. Platí také pravidlo, že srnka často nejde sama, a tak pokud uvidíte jednu a stačíte zabrzdit, může o chvíli později následovat další.

  5. Ve večerních a nočních hodinách přizpůsobte jízdu zhoršeným podmínkám.

  6. V nebezpečných úsecích snižte rychlost, a pokud vás čeká zatáčka, pak možná pomůže i zatroubení, které případné pokušitele o přechod vyleká.

  7. Pamatujte, že srny ani divočáci neplatí  povinné ručení, z něhož by uhradili škodu na vašem autě. Pokud nemáte vozidlo pojištěné havarijně, ujistěte se o přesných podmínkách připojištění pro případ srážky se zvěří.

  8. Aktivita zvířat je vysoká zejména kolem západu a východu slunce. Srážka se zvěří tedy nehrozí jen za tmy, ale už za lehkého šera. Myslete též na to, že v lese je šero dřív než na polích a loukách.

  9. Při jízdě je dobré sledovat také okolí silnice, kde můžete zahlédnout záblesky v očích zvěře, které často zpozorujete dříve než zvíře samotné. 

  10. Mějte na paměti, že při oslnění dálkovými světly je zvíře zmatené, zůstane strnulé stát na vozovce a neutíká pryč. Jakmile tedy zvěř uvidíte, přepněte světla na potkávací, zastavte a zatrubte, abyste zvíře vyplašili.  

Náš tip

Co dělat, pokud je srážka se srnou nebo jinou zvěří nevyhnutelná?

Policisté radí hlavně nestrhávat řízení! Náraz do zvířete sice bude silný, nicméně ne tolik, jako případný náraz do stromu nebo protijedoucího automobilu. V první řadě začněte brzdit a udržte vozidlo v přímém směru. Pokud dojde k nárazu, pokuste se zvíře trefit středem vozu, aby deformační zóny lépe tlumily váš náraz.

Co dělat v případě střetu se zvěří?

Pokud vám zvíře náhle vběhne do cesty, je jen málo pravděpodobné, že byste srážce dokázali zabránit. Ne vždy je také dobré strhávat volant a snažit se srážce vyhnout. Čas na promyšlenou reakci je totiž příliš krátký a hekticky započatý manévr nemusí proběhnout podle vašich představ.

Pamatujte, že i když se srně vyhnete a vozidlo kvůli tomu poškodíte jinak, z připojištění pro srážku se zvěří nedostanete ani korunu. Této problematice se ostatně věnují i na webu Nepodcento.cz, kde si můžete poslechnout tematický podcast, v němž se dozvíte řadu cenných rad od odborníků i známých osobností.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.





Bezprostředně po srážce se zvěří:

  1. Zjistěte, zda je posádka vozu v pořádku a případně volejte záchranku. Záchrana osob a jejich zdraví má absolutní přednost!

  2. Zapněte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník. 

  3. Zavolejte policii, nehodu ohlaste a situaci podrobně popište. 

  4. Pořiďte fotodokumentaci celé situace a to včetně okolí.

  5. Na zvíře nesahejte. Sražená zvěř totiž může být agresivní, nemocná nebo vážně raněná.

  6. Volejte asistenční službu vaší pojišťovny a nahlaste pojistnou událost. Operátor vám následně poradí, jak dále postupovat a zároveň zjistí, zda vaše pojištění kryje také náklady na opravu po srážce se zvěří. 



Střet se zvěří - Odstavené auto na kraji silnice u lesa

Nepodceňujte důležitost pojištění

Aby náklady na opravu vozidla nešly z vaší kapsy, pak je vhodné mít sjednané kvalitně nastavené pojištění. To si můžete sjednat buď jako připojištění k povinnému ručení anebo v rámci havarijního pojištění. Vždy kontrolujte, jestli vybrané havarijko zahrnuje ve svém balíčku automaticky právě střet se zvěří.

Pokud ne, bude nutné jej vybrat jako připojištění. U povinného ručení naopak ohlídejte výši limitů krytí, protože srazit srnu není to samé, jako srazit divočáka, který zpravidla auto poničí mnohem víc. Vhodným způsobem, jak najít kvalitní pojistku, je vzájemné porovnání jednotlivých produktů, které provedete pomocí naší nezávislé online kalkulačky

A pamatujte – policii je nutno volat po srážce se zvěří vždy a to i v takových případech, kdy si myslíte, že se prakticky nic nestalo. Pokud byste tak neučinili, pojišťovna by vám mohla odmítnout plnění  pojistné  smlouvy, neboť vám chybí protokol od policie, který vám dá po zajištění místa dopravní nehody.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

    Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

  • praskle-celni-sklo
    Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

    Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

  • dalnice-aktualita
    15. srpna 2022|Marek Drahorád
    Cena dálničních známek u nás a v cizině

    Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

    Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.