otevrena-hala-nadrazi

Pojištění zavazadel na cestu letadlem: Vyplatí se vůbec?

24. 6. 2025
|
Délka čtení: 8 min.

Na letištích po celém světě se ztratí nebo poškodí přes 5 milionů zavazadel ročně. Přesto většina lidí netuší, jak funguje kompenzace aerolinek, ani pojištění zavazadel. Pokud nechcete, aby se vysněná dovolená proměnila v noční můru, čtěte, jak správně postupovat a na co si dát pozor.

Každý 50. cestující má problém se zavazadlem

Podle statistik společnosti SITA se jen v roce 2022 dostalo do problémů 26 milionů zavazadel. Z toho bylo:

  • 80 % zpožděno,

  • 13 % poškozeno,

  • 7 % ztraceno nebo ukradeno.


V průměru se tak potíže týkají každého 131. pasažéra. U mezinárodních letů je to dokonce každý 50. cestující, a to z důvodu přestupů. Vůbec nejhůř na tom byly evropské aerolinky, které řešily 2,5× více stížností než americké a 5× více než asijské.

O vaše zavazadla se postará pojištění

Chcete svá zavazadla v letadle chránit? Pak si můžete sjednat pojištění zavazadel v rámci cestovního pojištění. To pokryje škody do limitu ve smlouvě – některé pojišťovny nabízí dokonce limity až 200 000 Kč.

Pojištění zavazadel kryje škody vzniklé odcizením, poškozením nebo ztrátou zavazadla, a v něm uložených věcí. Jak se ale dozvíte vzápětí, ne všechny pojišťovny vám poskytnou plnění za škody během letecké přepravy.

Pojištění zavazadel si snadno sjednáte k cestovnímu pojištění

Kdo vám dá nejlepší nabídku? Zjistěte to během pár minut online. V naší kalkulačce si snadno vyhledáte nabídky cestovního pojištění, které zahrnují i krytí zavazadel.

Kdy má pojištění zavazadel smysl?

  • Nosíte dražší a značkové oblečení a boty.

  • Máte s sebou drahou elektroniku – např. notebook, foťák, kameru, dron.

  • Cestujete se sportovním vybavením – např. kolo, lyže, golfové hole.

  • Letíte s přestupy nebo do rizikových destinací.

  • Na pokoji trávíte minimum času a věci tam zůstanou bez dozoru.

Nejčastější výluky: Kdy pojišťovna řekne „NE“

1. Na dobu přepravy se pojištění nevztahuje

Bohužel některé pojišťovny vůbec nepojistí dobu, kdy zavazadlo svěříte dopravci. Tuto výluku najdete například u Kooperativy nebo Slavia pojišťovny. Stejná výluka platí i u AXA Assistance – tedy pokud si nesjednáte speciální připojištění cestování letadlem.

Jiné pojišťovny sice pojištění zavazadel během přepravy nabízí, ale na tuto dobu uplatňují speciální limity – to je případ Allianz nebo ČSOB Pojišťovny.

2. Zavazadlo není zamčené

Většina pojišťoven neuhradí škody, které vznikly prostou krádeží. To znamená, že zloděj nemusel překonat žádnou překážku – prostě si rozepnul zip na kufru. Ale stačí jako překážka malý zámeček na kufr?

"Zavazadlo zajištěné zámkem je obvykle považováno za dostatečně zabezpečené, a pojištění by platilo.“

Pavlína Adámkováspecialista externí komunikace z Generali České pojišťovny

Pojišťovna ale může požadovat důkaz. To potvrzuje i Kateřina Novotná, specialistka interní a externí komunikace v Allianz: „Pro prokázání existence uzamčení kufru lze použít například fotografie zavazadla před cestou, doklad o zakoupení zámečku či svědecké výpovědi.“

3. Cennosti do kufru nepatří

Na věci jako šperky, peníze, kreditní karty nebo jízdenky se pojištění nevztahuje téměř u žádné pojišťovny. Nepochodíte ani s náhradou za osobní doklady – i když například u Slavia pojišťovny si jejich ztrátu můžete připojistit.

S elektronikou je to různé – obvykle je ve výlukách jen v případě, že se jedná o krádež z vozidla. Na leteckou přepravu by se tedy pojištění teoreticky vztahovat mělo. Ale má to háček – elektroniku byste podle pravidel aerolinek měli přepravovat v příručním zavazadle.

Pokud ji strčíte do odbaveného kufru, máte smůlu s reklamací u aerolinek i u pojišťovny. V pojistných podmínkách to najdete jako zmínku, že zavazadla musí být „uložena dle pokynů dopravce“. A letecké společnosti neodpovídají za cennosti, elektroniku ani osobní doklady uložené v odbaveném zavazadle.

4. Nezavoláte policii

Zjistili jste krádež věcí nebo rovnou celého zavazadla? Pak musíte kontaktovat policii. Ta o krádeži sepíše protokol. Dokument pak musíte odevzdat pojišťovně, jinak vám škodu nenahradí.

V případě ztráty zavazadla budete potřebovat protokol PIR z letiště. Ten musíte předložit také u poškození kufru, spolu s foto nebo videodokumentací škod.

K oznámení o škodní události musí klient doložit doklad o pojištění; policejní zprávu při krádeži/odcizení nebo reklamační protokol dopravce o poškození, zničení nebo odcizení zavazadel; originály dokladů nebo podrobný seznam věcí s uvedením jejich pořizovací ceny a stáří; fotografie či jiný filmový materiál; nebo výpis z banky. Veškeré dokumenty musí být v českém jazyce,“ říká Adámková.

5. Nedoložili jste účtenky

Nemáte účtenku od kufru ani věcí uložených uvnitř? Pak budete mít smůlu například u AXA Assistance. V pojistných podmínkách totiž uvádí, že jste povinni předložit doklady prokazující pořizovací cenu a datum pořízení všech poškozených, zničených, odcizených nebo ztracených věcí.

Jiné pojišťovny jsou o něco benevolentnější – například Generali Česká pojišťovna. „Pokud klient nemá účtenky k zavazadlům nebo věcem, cena těchto věcí se obvykle určuje odhadem obvyklé ceny na trhu v době ztráty nebo škody. Hodnota se může snižovat podle stáří nebo opotřebení věci,“ vysvětluje Adámková.

Také ČSOB Pojišťovna nabízí alternativu k předložení účtenek. „Klient musí doložit čestné prohlášení, kdy pořídil věc a uvede hodnotu, datum koupě a aktuální stav. Případně může podpůrně doložit kopii výpisu z bankovního účtu nebo využít svědectví,“ objasňuje její mluvčí Petr Milata.

Příruční zavazadlo si hlídejte jako ostříž

Pojištění zavazadel se vztahuje jen na krádeže odbavených zavazadel. Pokud vám někdo vybere batoh v kabině, máte smůlu. „Příruční zavazadlo, které si bere cestující do kabiny, není považováno za zavazadlo odbavené a předané přepravci k přepravě,“ vysvětluje Novotná z Allianz. „Pokud máte příruční zavazadlo uložené v boxu nad hlavou, doporučujeme obezřetnost a pravidelně kontrolovat své věci, abyste minimalizovali riziko jejich ztráty nebo odcizení.

Stejný přístup potvrzuje také ČSOB Pojišťovna: „Jsou kryta zavazadla, která jsou předána dopravci a musí doložit příslušný doklad o předání zavazadla, tj. ty nad hlavou kryta obecně nejsou – nebyla předána dopravci,“ říká Milata

Srovnání pojišťoven: Podmínky pojištění zavazadel v letecké přepravě

Limit pro pojištění zavazadelVýluky týkající se letecké přepravy

Allianz

varianta Komfort: 25 000 Kč (celkový limit), 5 000 Kč (limit na škody během přepravy)

varianta Extra: 50 000 Kč, resp. 5 000 Kč

varianta Max: 100 000 Kč, resp. 5 000 Kč

Na škody během přepravy se uplatní nižší limit.

AXA Assistance

varianta Komfort: 30 000 Kč (celkový limit), 10 000 Kč (limit na věc)

varianta Excelent: 60 000 Kč (celkový limit), 20 000 Kč (limit na věc)

Pojištění se vůbec nevztahuje na zavazadla a věci předané dopravci k přepravě – výluka se neuplatní, pokud máte sjednáno připojištění cestování letadlem.

ČSOB Pojišťovna

varianta Dominant: 15 000 Kč (celkový limit), 1 000 Kč (limit na škody během přepravy)

varianta Premiant: 50 000 Kč, resp. 3 000 Kč

Na škody během přepravy se uplatní nižší limit.

Direct

lze zvolit: 30 000 Kč, 60 000 Kč nebo 200 000 Kč

Kooperativa

varianta Klasik: 30 000 Kč

varianta Plus: 50 000 Kč

Pojištění se vůbec nevztahuje na zavazadla a věci předané dopravci k přepravě.

Generali Česká pojišťovna

varianta Standard: 20 000 Kč

varianta Exclusive: 50 000 Kč

Pojištění se nevztahuje na škody na zavazadlech vzniklé rozříznutím či jiným poškozením během přepravy.

Slavia

varianta Letadlo: 15 000 Kč

prémiové krytí: 60 000 Kč (celkový limit), 15 000 Kč (limit na jednu věc)

Pojištění se vůbec nevztahuje na zavazadla a věci předané dopravci k přepravě.

Union

varianta Optimum: 40 000 Kč (celkový limit), 10 000 Kč (limit na jednu věc)

Pokud se v pojistné smlouvě nesjednalo jinak, pojištění se nevztahuje na elektroniku.

UNIQA

varianta Komfort: 15 000 Kč (celkový limit), 5 000 Kč (limit na jeden kus)

varianta Exclusiv: 25 000 Kč (celkový limit), 5 000 Kč (limit na jeden kus)

V souvislosti s předáním zavazadel k přepravě se za pojistnou událost považuje pouze ztráta zavazadel, nikoliv jejich poškození.

Zdroj: Pojistné podmínky pojišťoven k 9. 6. 2025. Výčet výluk není vyčerpávající, jedná se pouze o výběr.

Za zničený nebo ztracený kufr vám poskytne náhradu i letecká společnost

Peníze za poškozená nebo ztracená zavazadla můžete získat nejen od pojišťovny. Za škody na odbaveném zavazadle totiž odpovídá aerolinka. Jak se u ní domáhat náhrady škody?

Přímo na letišti vyhledejte reklamační přepážku, kde sepíšete protokol o škodě a získáte kontakt na aerolinku, kam zašlete žádost o kompenzaci. Její výše se u všech mezinárodních letů řídí Montrealskou dohodou. Maximálně z letecké společnosti dostanete 1 700 dolarů (cca 37 000 Kč). Zaplatí vám ale jen to, na co prokážete nárok.

Ale jak dokázat, co jste v kufru měli, když se nenajde? Pomůžou fotky sbalených věcí i svědecké výpovědi.

„Tvrzení klienta o předmětech v zavazadle je obvykle porovnáváno s hmotností zavazadla při odbavení.“

Mgr. Vladimíra Dufkovámluvčí Smartwings


Musí být kufr zamčený?

Jestliže dojde ke ztrátě obsahu bez poškození zavazadla, nevztahuje se na situaci Montrealská úmluva, ale klientům doporučujeme kontaktovat policii v místě příletu,“ říká Dufková. Na kufru by vám tak určitě neměl chybět zámeček. Ostatně uzamčení kufru a přivolání policie ke krádeži vyžadují i pojišťovny – jinak vám nic nezaplatí.

Poškozený nebo ztracený kufr: Co dělat krok za krokem

  1. Hned po vyzvednutí na pásu si zavazadlo pořádně prohlédněte. Pokud najdete poškození, nafoťte ho ze všech stran.

  2. Vyhledejte přepážku reklamace zavazadel – značené např. Lost Baggage, Baggage Service, Baggage Handling Desk. Sem budete směřovat i v případě, že kufr vůbec nedorazí.

  3. Předložte zavazadlový lístek – útržek, který jste dostali při odbavení. Vyplníte protokol (PIR – Property Irregularity Report) a důkladně popíšete zničení.

  4. Pracovníci vám předají kontakt na aerolinku, kde můžete uplatnit nárok na kompenzaci. Máte na to lhůtu 7 dní.

  5. V případě zničení zavazadla předložte aerolince:

    • zavazadlový lístek,

    • palubní vstupenku nebo letenku,

    • účtenku od nákupu zavazadla,

    • fotodokumentaci poničení.

    Aerolinka vám může nabídnout opravu, nový kufr nebo finanční náhradu. „Účtenka za zavazadlo není nutná, v takovém případě se vychází z obvyklé ceny na trhu v době poškození,“ říká Dufková.

  6. Pokud vaše zavazadlo vůbec nedorazilo, považuje se za zpožděné.

  • Většina zavazadel přijde do 48 hodin a letecká společnost je doručí na vámi uvedenou adresu. Pokud cestujete mimo domov, máte nárok na úhradu nejnutnějších potřeb (např. na hygienu).

  • Jestli zavazadlo nedorazilo ani do 7 dní, máte nejvyšší čas poslat žádost o kompenzaci na aerolinku. Prozatím vám ale nahradí jen výdaje nezbytné na nákup základních potřeb.

  • Teprve po 21 dnech se kufr považuje za definitivně ztracený a můžete uplatnit nárok na věci uvnitř – do limitu Montrealské dohody.

Nepočítejte s tím, že dostanete plnou cenu

Ani když předložíte účtenky od oblečení a bot, nedostanete plnou pořizovací cenu. Aerolinka totiž snižuje jejich hodnotu podle stáří. Například Smartwings k tomu účelu vede amortizační tabulku. Z ní se dozvíte například to, že boty pořízené před 1 rokem mají už jen 70 % hodnoty.

Zdroj: amortizační tabulka Smartwings

Jaké věci v odbaveném zavazadle aerolinka nenahradí

  • křehké věci (např. parfémy, brýle, sklo, porcelán)

  • potraviny a léky podléhající zkáze

  • peníze, kreditní karty

  • cenné a umělecké předměty

  • osobní doklady, dokumenty a cenné papíry

  • notebook, tablet, mobilní telefon, fotoaparát, kamera




Kvalitní pojištění zavazadel vám ušetří peníze i nervy

Rozbitý kufr, ztracená sportovní výbava nebo ukradený notebook? S dobrým pojištěním to nemusí být katastrofa. Porovnejte si různá pojištění v naší kalkulačce a mějte klidnou hlavu už při balení.


Co si z článku odnést

  • Letecké společnosti ručí jen omezeně – za poškození nebo ztrátu zavazadel odpovídá aerolinka, ale náhrady jsou omezené Montrealskou dohodou na cca 37 000 Kč a často nedostanete plnou hodnotu věcí kvůli amortizaci.

  • Pojištění zavazadel se ne vždy vztahuje na přepravu letadlem – některé pojišťovny kryjí škody během letu jen částečně nebo vůbec. Pozor si dejte na výluky a limity, které často platí právě pro dobu, kdy je kufr svěřen dopravci.

  • Bez důkazů pojišťovna ani aerolinka nic nezaplatí – důležité jsou účtenky, fotky zavazadel a jejich obsahu, případně svědecké výpovědi. Klíčové je zamknout zavazadlo a kontaktovat policii u krádeže.

  • Na některé věci se pojištění nevztahuje vůbec – pojišťovny obvykle nekryjí šperky, peníze, doklady ani elektroniku v odbaveném kufru.

  • Příruční zavazadlo není chráněné – ani pojištění, ani aerolinky nenesou odpovědnost za věci ukradené z batohu v kabině. Věci v příručním zavazadle jsou plně na vaši odpovědnost.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Děti skáčou do jezera
    30. června 2025|Jana Březinová
    Pojištění dětí na letní tábory: Jak na pojistku proti úrazu, krádeži i zrušení pobytu

    Letní tábory jsou pro děti zážitkem, ale pro rodiče představují spíš stres a nejistotu. Co když dítě těsně před odjezdem onemocní? Co když si zlomí nohu hned první den? A kryje tábor vůbec nějaké pojištění?Letní tábory jsou pro děti zážitkem, ale pro rodiče představují spíš stres a nejistotu. Co když dítě těsně před odjezdem onemocní? Co když si zlomí nohu hned první den? A kryje tábor vůbec nějaké pojištění?

  • skupinka žáků
    16. června 2025|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro školy: Za děti nesou odpovědnost učitelé

    Školní výuku občas zpestří zajímavá exkurze, výlet, lyžařský výcvik nebo jiné aktivity mimo budovu školy. Vybočení ze školního stereotypu ale mohou zkomplikovat nemoci, úrazy či poškození cizího majetku. Kdo odpovídá za žáky na výletě nebo úraz ve škole a jak funguje cestovní pojištění pro skupiny?

  • 15. května 2025|Jana Březinová
    8 nejlépe hodnocených kempů v ČR aneb Kam vyrazit na dovolenou pod stan

    Máme pro vás přehled nejlepších kempů v ČR – od pohodových areálů u vody, přes kempy s animačním programem, až po stylové srubové vesničky. Ať už plánujete dovolenou s rodinou, partou přátel nebo se psem, získáte tu inspiraci, kam pod stan.

  • muž v obleku na letišti
    24. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění na cesty do zahraničí: Co musí obsahovat

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • angola-politicka-mapa
    17. dubna 2025|ePojisteni
    Rizikové země pro cestování – kde zjistit aktuální informace

    Řada destinací svou lokalitou či prostředím láká k návštěvě, ale ne každá je k tomu vhodná. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. Podívejme se, kde se dají zjistit aktuální informace. Kdy je dobré se doporučeními ministerstva řídit a kdy můžete cestu tzv. risknout?

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • nocni-istambul
    07. března 2025|Petr Pohůdka
    Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

    Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?

  • ceske-lazne
    06. března 2025|Petr Pohůdka
    Nejlepší lázně v ČR: Kde skvěle zrelaxujete?

    Trápí vás zdravotní potíže nebo si potřebujete jednoduše jen odpočinout? Pak jste jistě zvažovali návštěvu českých lázní. Které lázně v ČR patří k těm nejoblíbenějším a na jaké procedury se specializují?